Тема: Народна казка «Про правду і кривду». (5 клас. Українська література)
Мета:
□ Навчальна: опрацювати ідейно-художній зміст казки «Про правду і кривду», з’ясувати її тему та ідею, проаналізувати казку.
□ Виховна: виховувати такі якості як чесність та справедливість.
□ Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Забезпечення емоційної готовності до уроку
- Перевірка домашнього завдання
▼ Що таке народна казка? Які різновиди казок ви знаєте? Наведіть приклади,
▼ Яку роль грає казка у вашому житті?
▼ Чого навчили вас казки, які вам читали батьки?
▼ Яке продовження улюбленої казки ви придумали? (Перевірка та аналіз міні-творів)
- Актуалізація опорних знань
▼ Як ви розрізняєте в житті правду та кривду?
▼ Наведіть приклади казок, де персонажі вчиняють по правді та справедливості.
▼ Наведіть приклади казок, де персонажі вчиняють погано та несправедливо.
- ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- 1. Вступне слово вчителя
— Правда і кривда — одвічні суперники в умах та серцях людей. З дитинства кожен із нас знає, що казати правду — це добре, а брехати, обманювати — погано.
Якщо людина живе правдою, то чесними будуть усі її вчинки: вона не скривдить тварину, не зрадить друга, ні на мить не забуде про обов’язок перед батьками та Батьківщиною. Вона буде чесною навіть у складних та критичних ситуаціях, коли це буде загрожувати її особистому благополуччю. Заради тепла і ситості вона не забруднить душу кривдою, та в усіх випадках, коли потрібно буде зробити вибір, вона його зробить на користь правди. А наприкінці життя їй не буде соромно за якісь «компроміси з сумлінням», бо вона знатиме, що жила чесно.
Сьогодні кожна людина має шанс жити чесно, як личить вільній людині у вільній країні. Для цього потрібне лише щире серце, трішки мужності та вірність своїм моральним принципам.
Однозначної відповіді, що краще — правда чи кривда — немає. Бо цей вибір кожен має зробити для себе сам. Герої нашого сьогоднішнього урока свій вибір вже зробили. Отже, давайте подивимось, до чого це призвело.
- Читання казки «Про правду і кривду»
2.1. Тема: наочне демонстрування того, як правда перемагає несправедливість .
2.2. Ідея: уславлення правди та справедливості, засудження та покарання кривдників.
2.3. Виразне читання казки за ролями (уривки).
2.4. Аналіз казки «Про правду і кривду» у формі бесіди за питаннями:
▼ Який зачин казки? (Наведіть приклад із тексту). Чи має він традиційний характер?
▼ Хто є головними героями казки? Яким життям вони жили? (Наведіть цитати з тексту на підтвердження своїх слів)
▼ Чому багатий дядько впевнений у тому, що скрізь панує кривда, а його бідний небіж впевнений, що по правді жити легше? Кого ви підтримуєте?
▼ Як вирішили розв’язати свою суперечку дядько з небожем?
▼ Чи здивували вас відповіді подорожніх?
▼ Які фантастичні елементи ви побачили в казці? Перелічіть їх.
▼ Розкажіть, чим хизувалися чорти. Чому вони це зробили?
▼ Як небіж допоміг людям? Що він отримав у винагороду?
▼ Що запитав небіж у дядька наприкінці казки? Хто мав рацію в їхній суперечці?
▼ Чого добився небіж, живучи правдою? Чи змінила його висока посада? Яким королем він став?
▼ На вашу думку, як краще жити — правдою чи кривдою? Обґрунтуйте свою думку.
2.5. Міні-характеристика героїв «Хто краще?» (робота в групах).
Перша група: описує небожа за допомогою позитивних характеристик.
Друга група: описує дядька за допомогою негативних характеристик.
Перемагає та група, яка наведе найбільше прикладів.
2.6. Міні-дебати «Як лучче жити: правдою чи кривдою?» (робота в групах).
Перша група: від імені дядька аргументує, чому краще жити кривдою.
Друга група: від імені небожа аргументує, чому краще жити правдою.
Перемагає та група, яка наведе найбільше аргументів на свою користь.
- Сінквейн «Правда та кривда»
Перша група: скласти сінквейн «Небіж».
Друга група: скласти сінквейн «Дядько».
Пам’ятка. Сінквейн (фр. cinquains, англ. cinquains) — п’ятирядкова віршована форма, яка виникла під впливом японської поезії. Правила укладання сінквейну:
1-й рядок — одне слово — назва вірша, тема, найчастіше — іменник.
2-й рядок — два слова (прикметники або дієприкметник). Опис теми, слова можна з’єднувати сполучниками та прийменниками.
3-й рядок — три слова (дієслова). Дії, які стосуються теми.
4-й рядок — чотири слова — речення. Фраза, яка демонструє ставлення автора до теми 1-го рядка.
5-й рядок — одно слово — асоціація, синонім, який повторює зміст теми 1-го рядка, найчастіше — іменник.
Приклад сінквейну:
Літо.
Яскраве і тепле.
Зігріває, веселить, розважає.
Дарує людям гарні емоції.
Радість.
- УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ,
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Тестове опитування
- Про що сперечалися небіж із дядьком?
А Як парубку жити далі без батька;
Б як треба поділити спадок;
В як лучче жити: правдою чи неправдою;
Г як краще доглядати за худобою.
- Кого вони не зустріли у своїй подорожі?
А Заробітчанина;
Б духовника;
В пана;
Г кріпака.
- Що почули небіж із дядьком від усіх, кого запитали?
А Лучче жити правдою;
Б лучче жити кривдою;
В лучче жити по совісті;
Г лучче жити своїм розумом.
- Чому хлопець опинився в лісі?
А Хотів повіситися;
Б заблукав і шукав дорогу додому;
В хотів сховатися від дядька;
Г хотів назбирати хмизу.
- Про що розмовляли чорти?
А Про те, як схопити його дядька;
Б про плани на наступний день;
В про шкоду, яку вони заподіяли людям;
Г про те, як краще повісити хлопця.
- Що зробив хлопець, коли зізнався про таємницю чортів?
А Зрозумів, що кривдою жити краще;
Б розповів про все дядькові;
В злякався і побіг додому;
Г допоміг усім, кому вони нашкодили.
- Ким наприкінці твору став хлопець?
А Королем;
Б жебраком;
В хазяїном чортів;
Г паном.
- Як хлопець зустрів дядька після довгих років розлуки?
А Вигнав його з королівства;
Б подарував йому багато добра;
В не захотів з ним розмовляти;
Г призначив його своїм міністром.
- Чому дядько сумував, повернувшись додому?
А Заздрив небожеві;
Б не хотів розлучатися з небожем;
В хотів виправити те, що накоїв;
Г страждав від того, що небіж не пробачив йому.
- Чим завершилася історія для дядька?
А Він помер він заздрощів; .
Б він зрозумів, що краще жити правдою;
В його повісили чорти;
Г він залишився жити в палаці з небожем.
- До якого різновиду казок належить казка «Про правду і кривду»?
А Фантастична казка;
Б побутова казка;
В казка про тварин;
Г народна казка.
- 2. Робота з картками в парах (групах)
Картка № 1
- Як ви розумієте прислів’я: «Біда на світі, коли нема правди!»?
- Напишіть міні-твір «Правда завжди перемагає» (5-7 речень).
- Які ваші враження від вчинків бідного небожа? Як би ви вчинили на його місці?
Картка № 2
- Як ви розумієте прислів’я: «Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає»?
- Напишіть міні-твір «Кривда на має шансів на перемогу» (5-7 речень).
- Які ваші враження від вчинків дядька? Як би ви вчинили на його місці?
Картка № З
- Як ви розумієте прислів’я: «Не на брехні світ стоїть»?
- Напишіть міні-твір «Родинні стосунки важливіші суперечок» (5-7 речень).
- Які ваші враження від вчинків чортів? Чи зробили вони щось справедливе?
Картка № 4
- Як ви розумієте прислів’я: «Неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся»?
- Напишіть міні-твір «Як розважається нечиста сила» (5-7 речень).
- Які ваші враження від вчинків небожа-короля? Як би ви вчинили на його місці?
Картка № 5
- Як ви розумієте прислів’я: «Не шукай правди в других, коли в тебе її нема»?
- Напишіть міні-твір «Як добрі справи допомагають у житті» (5-7 речень).
- Які ваші враження від вчинку дядька після останньої зустрічі з небожем? Як би ви вчинили на його місці?
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Казка «Про правду і кривду» демонструє нам, що правда завжди перемагає, навіть якщо не одразу. Треба лише вчиняти по справедливості та відповідати добром. Тоді винагорода неодмінно знайде своїх героїв.
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати та переказувати казку «Про правду і кривду», аналізувати образ головного героя.
Завантажити: Тема: Народна казка «Про правду і кривду». (5 клас. Українська література) (Розмір: 19.1 KB, Завантажень: 429)