ГоловнеПерерва

Цифровий мінімалізм: як урятувати ваш час від застосунків та соцмереж?

Згідно з дослідженнями блогу Rescue time, більшість сучасних працівників перевіряють поштову скриньку або інші повідомлення щонайменше кожні шість хвилин. А загалом ми проводимо за смартфоном приблизно до 4,5 годин на день.

З огляду на це дуже гостро постає питання: як спростити власне цифрове життя та зменшити кількість часу, вимушено проведеного онлайн за переповненими робочими календарями, декількома поштовими скриньками та нескінченним потоком новин у соцмережах?

Відповіддю на це питання може стати концепція цифрового мінімалізму, яка вчить використати цифрові технології так, щоб вони не використали вас.
Своїм існуванням ця концепція зобов’язана письменнику та професору інформатики Келу Ньюпорту, який втілив її в однойменній книжці «Цифровий мінімалізм. Зосереджене життя в галасливому світі».

Цифровий мінімалізм – це філософія використання технологій, заснована на конструктивному розумінні відносин людини з цифровими додатками та власним смартфоном.

За Ньюпортом, проблема полягає в тому, що використання імейлу та онлайн спілкування може викликати стрес, але й одночасно бути продуктивним; стрічка фейсбука може відволікати, але також інформувати, надавати сил та мотивації; смартфон – це джерело одвічного роздратування та неодмінний інструмент дослідження світу навколо. Те, як ми використовуємо доступні технології, може значно підсилити нашу роботу або ж навпаки – знизити концентрацію та викликати відчуття спустошення.

Проте мінімалізм не має бути самоціллю. Перш ніж видаляти додатки та Facebook, потрібно зрозуміти, навіщо ви це робите та що саме допоможе вам використати власний час та технології найбільш продуктивно. Проте це не так просто, як може здатися з першого погляду.

Складно уявити, як у такій ситуації зосередитися на робочих завданнях або дбати про ментальне здоров’я. Цифровий мінімалізм пропонує по-іншому ставитися до технологій та зосереджувати власний час на невеликій кількості ретельно відібраних та оптимізованих справ, які підсилюють цінні для вас речі та ігнорують усе інше.

Основні складники цифрового мінімалізму:
🔹Усвідомлений вибір та чіткий намір. Ви продовжуєте користуватися технологіями, але тільки так, як вам цього хочеться відповідно до ваших цілей та бажань.
🔹Оптимізація додатків та застосунків, якими ви користуєтеся. Те, що ви впускаєте у власне життя, має працювати на вас, а не відволікати.
🔹Прийняття того, що ви не маєте бути всеприсутніми та стежити за всіма процесами. Технології паразитують на синдромі втрачених можливостей – нав’язливому страху пропустити якусь подію або гарну можливість, який може провокуватися переглядом соціальних мереж. Прихильники/-ці цифрового мінімалізму не бояться втратити речі, які не приносять значної користі їхньому життю.

У своїй книзі Кел Ньюпорт пропонує 30-денний план для досягнення мінімалістичного цифрового життя:

📌По-перше, треба визначити власні цінності та зрозуміти, як цифрові технології сприяють їм або шкодять. Власні цінності – це те, з чим ви маєте зіставити важливість тієї чи іншої технології. Такими цінностями можуть бути досить загальні речі, через призму яких варто дивитися на додатки. Наприклад, освіта, креативність, співчуття та дружба. Чи дозволяє Facebook почуватися більш освічено або будувати дружні зв’язки? Такі питання допоможуть надати пріоритет більш важливим довготривалим процесам над речами, які просто відволікають та приносять короткострокове задоволення.

📌По-друге, спробуйте на 30 днів відмовитися від необов’язкових технологій та додатків. Застосунок можна вважати необов’язковим, якщо тимчасова відмова від нього не матиме суттєвого впливу на ваше професійне чи особисте життя. Зробіть список додатків та сервісів (наприклад, Instagram чи розважальні відео на YouTube), запишіть їх та залиште цей список там, де його можна бачити щодня. Щоб менше відволікатися на необов’язкові сайти та додатки, ви можете тимчасово заблокувати їх за допомогою розширень на кшталт Freedom або AppBlock.

📌По-третє, спробуйте відстежувати цифрові «тригери». Зверніть увагу на те, коли ви відчуваєте необхідність скористатися цифровими технологіями. Може, ви прокрастинуєте, відволікаючись на Facebook, коли не можете знайти в собі сили взятися за особливо неприємну частину роботи? Зазвичай відволікання на цифрові застосунки – це наслідок серйозніших проблем. Замість того, щоб гортати стрічку, спробуйте більш корисні активності, наприклад, прогулянки, медитацію або давно забуте хобі. Це може стати джерелом справжнього задоволення, яке не потрібно підмінювати цифровим.

📌По-четверте, створіть певний режим для застосунків, від яких ви вирішили не відмовлятися. Після закінчення 30-денної перерви впускайте необов’язкові застосунки у власне життя на двох умовах:

  • Спитайте себе: чи пов’язаний цей додаток або сервіс із чимось, що я глибоко ціную? Наприклад, ви можете вирішити що використання Instagram – це просто спосіб відволіктись, але спілкуватись зі старими друзями з різних міст на Facebook – це справді важливо, оскільки ви глибоко цінуєте дружбу.
  • Усвідомте: чи справді додаток або технологія налаштована найкращим чином для виконання своєї функції? Для цього варто створити певний протокол використання потрібних застосунків. Наприклад, ви не скажете: «Я використовую Facebook, тому що він допомагає вивчати медіаграмотність або підтримувати зв’язок із родичами та друзями». Замість цього, ви встановите правило: «Я перевіряю Facebook лише один раз після роботи, та не довше, ніж пів години. Я відписався/-лась від більшості груп або людей, щоб залишити найбільш важливе, наприклад, групу Вивчай та розрізняй: вчителі».

📌По-п’яте, ігноруйте решту застосунків. Цифровий мінімалізм – це тривалий процес. Той факт, що якась нова технологія має певну цінність, ще не є достатнім для її використання. Прибічники/-ці цифрового мінімалізму використовують технології лише для найважливіших цінностей та цілей і не бояться не звернути уваги на щось інше.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button