Тема: Білки: склад і будова. Біологічна роль білків (Хімія. 9 клас)
Мета: сформувати знання про різноманітність органічних сполук на прикладі білків як природних полімерів, про мономери білків, про склад, хімічну будову, властивості й функції білків, їхню провідну роль у процесах життєдіяльності; навчити виконувати якісні реакції на білки; розвивати вміння аналізувати та робити висновки.
Очікувані результати: учні мають характеризувати склад, структуру, фізичні та хімічні властивості білків, їхню первинну, вторинну, третинну й четвертинну структуру; учні мають визначати білки дослідним шляхом; учні мають обґрунтовувати застосування білків їхніми властивостями, роль у живому організмі; учні мають встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між складом, будовою, властивостями та біологічними функціями й застосуванням білків; учні мають наводити приклади застосування білків.
Базові поняття та терміни: білки, полімери, мономери, амінокислоти, амфотерні сполуки, пептиди, пептидний зв’язок, поліпептиди.
Тип уроку: комбінований.
- Організаційний момент
1.1. Привітання.
1.2. Перевірка присутності учнів: кількість за списком ______, кількість присутніх на уроці __________, відсутніх __________.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
- Етап перевірки домашнього завдання
2.1. Перевірка наявності в учнів виконаних письмових робіт. Обговорення запитань, що виявилися найбільш складними.
2.2. Фронтальна робота.
- Чи можна записати загальну формулу для всіх амінокислот?
- Чи змінюють амінокислоти забарвлення індикаторів? Поясніть на прикладі аміноетанової кислоти.
- Складіть формули структурних ізомерів для 2-амінобутанової кислоти і назвіть їх.
- Доведіть, що амінокислоти є амфотерними сполуками. Наведіть відповідні рівняння реакцій.
- Скільки дипептидів можна скласти з двох найпростіших амінокислот — гліцину й аланіну?
- Складіть формулу трипептиду, утвореного гліцином.
- Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
3.1. Слово вчителя.
Серед усіх речовин органічної природи ці речовини посідають особливе місце — вони становлять основу структури всіх живих організмів та систем і виконують ряд важливих функцій. Ще Ф. Енгельс говорив, що «життя — це спосіб існування цих речовин, істотним моментом якого є постійний обмін речовин із зовнішньою природою, що їх оточує, причому з припиненням цього обміну речовин припиняється і життя».
Ви вже розглядали їх на уроках біології, і сьогодні нам треба пригадати, узагальнити і доповнити цей матеріал. Здогадалися, про які речовини йдеться? Це білки.
3.2. Повідомлення теми уроку.
3.3. Формулювання разом з учнями мети уроку.
- Етап засвоєння нових знань
План пояснення нового матеріалу
- Білки в природі, їхні фізичні властивості. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, демонстрація.)
Демонстрація. Розчинення й осадження білків.
- Склад, будова і структура білків. (Пояснення вчителя.)
- Функції і значення білків. (Повідомлення учнів.)
- Проблема синтезу білків. (Повідомлення учнів.)
- Хімічні властивості білків, якісні реакції на білки. (Пояснення вчителя, демонстрація.)
Демонстрація. Денатурація білків.
- Перетворення білків в організмі. (Повідомлення учнів.)
- Узагальнення й систематизація знань
5.1. Лабораторний дослід № 14 «Кольорові реакції білків».
5.2. Метод «Прес».
Сьогодні є доволі популярним дотримуватися дієти. У методиках деяких дієт можна зустріти рекомендації щодо виключення з раціону білкової їжі. Чи можна людині повністю виключити з раціону продукти, що містять білки?
- Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
6.1. Завдання для всього класу.
Підручник _____________________________________________
Збірник завдань ________________________________________
6.2. Індивідуальне завдання.
Підготуйте повідомлення на одну з тем:
- Біологічна роль нуклеїнових кислот.
- Історія відкриття структури ДНК.
- Підбиття підсумків уроку
Прийом «Закінчи речення»
На уроці я (дізнався / зрозумів / навчився)…
Найбільший мій успіх сьогодні — це…
Найбільші труднощі сьогодні я відчув…
Раніше я не вмів, а тепер умію…
Завантажити: Тема: Білки: склад і будова. Біологічна роль білків (Хімія. 9 клас) (Розмір: 8.4 KB, Завантажень: 311)