ГоловнеУчительська

Система освіти в Фінляндії: без навчальних планів та іспитів

У Фінляндії вчителі вправі самостійно підбирати підручники для роботи, директор навчального закладу та органи місцевої влади складають навчальні програми, а випускники основної школи не здають іспити. Фінська освіта відрізняється високою якістю і визнано однією з наймодерніших, найкомфортабельніших в Європі, про це можна прочитати тут. Як показало дослідження PISA (міжнародного порівняльного дослідження досягнень учнів п’ятнадцятирічного віку), серед країн учасниць ОЕСР Фінляндія показала найвищий рівень грамотності.

Основне, середня та вища освіта – повністю безкоштовні, її мета – надати рівні можливості для громадян будь-якого віку та економічного становища. Освіта заснована на принципі довічного навчання, люди мають право пройти всі щаблі освіти в будь-якому віці.

В країні зареєстровано 4 тис. шкіл, більше 700 профтехучилищ і гімназій, 30 політехнічних інститутів і 20 університетів. Для навчання дорослого населення працюють окремі навчальні заклади, їх налічується понад 100 одиниць.

Школи

Навчальний рік починається в серпні і закінчується в червні. Починають навчання з семирічного віку. У молодшій школі навчаються до 13 років, після цього переводяться в старшу, де навчаються до 16 років. Оцінка знань проводиться за 10-ти бальною шкалою. Немає строгого контролю і обов’язкових домашніх завдань. Час від часу учні здають спеціальні тести, які контролюють засвоєння матеріалу. Навчальний план передбачає вибір учнями тільки тих предметів, які їх цікавлять. Шкільне приладдя, підручники, медицина, харчування та транспорт надаються безкоштовно.

По закінченню школи видається свідоцтво. Випускники не здають іспитів, а для подальшого надходження використовується середній бал свідоцтва. Всім доступна можливість поліпшити свої оцінки. Протягом додаткового десятого року навчання, за бажанням учнів.

Гімназія

Після закінчення школи 36% випускників обирають професійні навчальні заклади і 54% – гімназії, 10% – одразу починають працювати. В гімназії та ліцеї приймають учнів з високою успішністю і посилено готують до подальшого вступу у ВНЗ.

По закінченню гімназії здаються обов’язкові іспити з рідної, другої державної (шведської) та іноземної мови, математики, природничих предметів. За бажанням учень може здати іспит по факультативному предмету. Всі випускники, які успішно здали іспити отримують право вступити до ВНЗ і білий студентський кашкет.

Профтехучилища

Професійно-технічна освіта може бути вищою або середньою. Тривалість навчання залежить від рівня та спеціальності від 2 до 6 років. В процесі теоретичного навчання, студент стажується за місцем майбутньої роботи і укладає договір про працевлаштування.

Університети

Університети пропагують науково-дослідницький і теоретичний підхід, а в професійних вузах основну роль грає практика. Зарахування проходить за результатами вступних іспитів. По закінченню університету присвоюється ступінь магістра або бакалавра. Проходячи навчання в академічних вузах кожен студент самостійно розробляє індивідуальний план здачі заліків та іспитів.

Найактуальніші напрями в Фінських політехнічних інститутах: охорона здоров’я, освіта, технології, транспорт і природні ресурси.

Шкільне життя

Back to top button