Конспекти уроків української мови 2 класУсі уроки початкова школаФайли

Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідного речення (2 клас. Українська мова)

Тема: Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідного речення

Мета: дати  учням уявлення  про  розповідне  речення; формувати  навички  інтонування розповідних  речень;  розвивати  мовлення,  пам’ять,  увагу учнів;  виховувати  любов до природи.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (с. 90, вправа230)

—  Прочитайте речення, які ви склали зі слів кожного рядка.

—  Запишіть на дошці звукові моделі слів теплі краї.

  1. Робота з деформованим текстом

—  Красуня  зима  ходить луками,  лісами  і  полями.  Пролетіла  вона  і  над нашим містом. І вам школярам надіслала повідомлення на сніжинках. Але віхола переплутала слова. Розставте слова так, щоб вийшли речення.

Дерева, шати, білі, одягли.

Скував, річку, мороз, міцний.

Сніговою, під, ковдрою, звірі, сплять.

Перевірка.

—  Які звірі не впадають у сплячку?

  1. Словникова робота

—  Відгадайте загадку.

  • Влітку наїдається, а взимку висипається? (Ведмідь)

—  Скільки складів у цьому слові?

—  Виконайте його звуко-буквений аналіз.

  1. Каліграфічна хвилинка

Вв ве вед мі ідь

—  Запишіть каліграфічно прислів’я, поясніть його зміст.

У ведмедя десять пісень, і всі про мед.

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні на уроці ми ознайомимося з розповідними реченнями, з розділовими знаками  в кінці таких речень,  а також будемо вчитися вимовляти  ці речення з правильною інтонацією.

ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя

Настав казковий вечір.

Настав казковий вечір!

—  Прочитайте перше речення. Про що в ньому розповідається?

— А щоб дізнатися,  який  знак ставимо в кінці цього речення,  відгадайте загадку.

  • Маленька, менша від мачини,

Ні з ким не стану на борню,

А при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню. (Крапка) (Д. Білоус)

—  То що ставимо в кінці розповідного речення?

Висновок. Речення,  в якому про щось розповідається  або повідомляється, називається  розповідним. У кінці розповідного речення ставиться крапка.

Цвітуть сади. Шумлять гаї.

Це речення розповідні.

Розкажуть щось тобі й мені,

І крапку ставимо в кінці.

—  Прочитайте друге речення.  Про що говориться в другому реченні?  (Настав казковий вечір!)

—  Чим відрізняється друге речення від першого? (Розділовими знаками.)

—  Що стоїть у кінці другого речення? (Знак оклику.)

Висновок. Якщо розповідне речення вимовляється з особливим почуттям, із захопленням, радістю, то в кінці такого речення ставиться знак оклику.

  1. Виконання вправи 231 (с. 90)

—  Прочитайте виразно текст.

—  Із скількох речень складається перша строфа вірша?

—  Про що йдеться в кожному з них?

—  Як  потрібно читати  останнє речення?  (З особливим почуттям, із захопленням.)

—  Яким словом у другому реченні замінено слово сніжок?

  1. Ознайомлення із правилом (с. 90)

—  Яке речення називається розповідним?

—  Що ставимо в кінці розповідного речення.

—  Наведіть приклади власних розповідних речень.

  1. Фізкультхвилинка

V.УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 104)

  1. Ознайомлення з окличними реченнями. Виконання тренувальної вправа 232 (с. 90)

—  Розкажіть, про що говориться в другій строфі вірша Олеся Лупія (вправа 231).

—  Скільки речень у цій строфі?

—  Який розділовий знак стоїть у кінці кожного речення?

—  З якою інтонацією треба читати речення другої строфи.

Аналіз правила (с. 91)

—  Спишіть останнє речення вірша.

—  Яким  словом  можна  замінити  вираз  рідна  земля?  (Батьківщина, Україна, Вітчизна)

  1. Гра «Знайди “зайве” слово»

Морква, картопля, огірок, яблуко, буряк, помідор.

—  Яке слово «зайве»? Чому?

—  Чи можна назвати цю групу слів реченням? Чому?

—  Об’єднайте  ці  слова  так,  щоб  утворилося  речення.  Запишіть  його. ( Морква, картопля, огірок, буряк, помідор — це овочі.)

  1. Виконання вправи 233 (с. 91)

—  Прочитайте виразно вірш.

—  Що таке Карпати? Хто відпочивав у Карпатах?

—  Як ви гадаєте, чому Карпати називають легенями України?

—  Поясніть розділові знаки в кінці речень.

—  Спишіть вірш, дотримуючись розділових знаків.

—  Яким виразом можна замінити слово тихої (Ні звуку не чуть.)

—  Виконайте звуко-буквений аналіз слова сяє.

  1. Розвиток мовлення

Учитель пропонує учням розглянути картину зимового пейзажу.

—  Складіть і запишіть два розповідні речення про природу взимку.

VI.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Які речення називаються розповідними?

—  На які групи розподіляються розповідні речення за інтонацією?

Для підбиття підсумку діти обирають одне з речень:

  • Я задоволений, але…
  • Я дізнався…
  • Я не задоволений, тому що…
  • У мене гарний настрій, тому що…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 91, вправа 234; вивчити правила (с. 90-91).

Завантажити: Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідного речення (2 клас. Українська мова) (Розмір: 20.4 KB, Завантажень: 129)
  
Back to top button