Конспекти уроків природознавства 4 класУсі уроки початкова школаФайли

Рослинний і тваринний світ Африки (4 клас. Природознавство)

Рослинний і тваринний світ Африки

Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Африки; розвивати кругозір; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 64–65).

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про рослинний і тваринний світ Африки.

ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Різноманітною є природи Африки. Рослини і тварини пристосувалися до умов життя в пустелях, тропічних лісах, безкраїх степах — саванах.

Савани вкриті високою, до 4 м, травою. Особливо виділяється висока слонова трава. Серед трав поодинці або групами ростуть невисокі дерева. Типовим деревом саван, або візитною карткою, є баобаб. Баобаб краще пристосувався до
тамтешніх умов: його довгі корені глибоко проникають у землю, а незвичайна деревина заповнює товстючий стовбур, який просочується водою, створюючи її запас. Кора баобаба — дивне вогненепроникне пристосування проти пожеж,
які нерідко трапляються у сухий сезон. У савані ростуть також мімоза і різні пальми.

Африка — батьківщина цінних культур: буряка, лука, капусти, кавуна, які поширилися по всьому світу. Африканські какао, кава, цитрусові, банани, ананаси мають попит у багатьох країнах.

Савана, покрита травою, є відмінною кормовою базою для значної кількості травоїдних копитних тварин. Найбільше серед них антилоп: від карликових до великих, як гну. Поряд з ними пасуться газелі й африканські дикі коні — смугасті зебри. Темні і світлі смужки на їхньому тілі допомагають маскуватися, розмиваючи контури тварин серед високих трав. Довгошиї жирафи об’їдають листя акацій. Жираф — найвища тварина на Землі. Його ріст досягає 5 м. Але, незважаючи на свою висоту, жираф може бігати зі швидкістю 55 км/ч, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще і надзвичайно тонким нюхом, слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.

Найбільшими ж рослиноїдними тваринами саван є слони, буйволи, носороги, бегемоти. Африканський слон — велика тварина суші: його зріст досягає 4 м, а маса — 5 тонн! Потужного буйвола з грізними, майже метровими рогами, вважають лютою і небезпечною твариною Африки, якої побоюються навіть леви. Носорогів в Африці живе два види — білий і чорний. Білий носоріг важить до 2 тонн, а чорний удвічі менше за нього.

Носороги знаходяться на межі вимирання з причин браконьєрського полювання на них. Біля річок і озер водяться бегемоти. На суші вони здаються незграбними, проте у воді вільно плавають і легко ходять по дну водойм. У такої великої тварини, як бегемот, немає природних ворогів: жоден з хижаків не може порівнятися із ним силою. Живуть у савані і дикі свині-бородавочники, і собакоголові мавпи — павіани і мандрили. У тропічних лісах зустрічаються людиноподібні мавпи — шимпанзе і горили.

На рослиноїдних тварин полюють численні хижаки: лев, леопард, гепард, гієна, шакал. Лева називають царем звірів за його силу, вміння успішно полювати і розкішну гриву. Гепард — швидкий, як блискавка. Це найшвидша тварина на Землі. Переслідуючи свою жертву, він може розвивати швидкість до
110 км/ч. Цікаво, що гепарди не такі сильні, як леви або леопарди, і легко приручаються.

Численні в савані птахи. Серед них і найбільший птах на Землі — африканський страус, і найменший — крихітна яскрава нектарниця, яка довгим тонким дзьобом дістає з квітів нектар.

У річках Ніл, Конго, Лімпопо та озерах живуть величезні крокодили, бегемоти. Є ящірки, змії, черепахи, хамелеони. Багато різних комах.

Цікаво, що буйвола, слона, носорога, лева і леопарда називають великою африканською п’ятіркою. І дійсно, буйвіл — має злий норов, слон і носоріг — найбільші «вагарі» суші, а лев і леопард — неперевершені мисливці, які за раз
з’їдають до 18 кг м’яса. Ці тварини стали символами у багатьох країнах Африки. Наприклад, вони зображені на рандах — паперових грошах держави Південна Африка.

Ось така вона Африка — незвичайна і загадкова.

2. Робота за підручником (с. 65–71)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 65.
Учитель пропонує учням показати на карті пустелю Сахару й розповісти про неї.
— Що ви прочитали про рослинний світ Сахари?
— Розкажіть за малюнком 55, що таке оазис.
— Як тварини пристосувалися до життя в Сахарі?
— Що ви прочитали про вологі тропічні ліси? Розкажіть про них, використовуючи малюнок 56.
— Розкажіть за малюнком 57 про різноманітний тваринний світ тропічного лісу.
— Що таке савани? Що ви дізналися про рослинний і тваринний світ
саван? Розкажіть за малюнками 58, 59.
— Які проблеми, пов’язані зі збереженням природи, існують в Африці?
— Як люди дбають про охорону природи?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 70–71.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка

V.УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Назвіть представників рослинного світу Африки.
— Назвіть представників тваринного світу Африки.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 65–71).

Завантажити: Рослинний і тваринний світ Африки (4 клас. Природознавство) (Розмір: 23.8 KB, Завантажень: 448)
Back to top button