Освіта і право

На пенсію за бажанням, пенсіонерам скорочений робочий день

У команді Президента озвучили, які зміни можуть відбутися в соціальній сфері.

Днями представники партії “Слуга народу”, що набрала найбільшу кількість голосів на виборах до парламенту, провели панельні дискусії, які більше були схожі на презентації планів реформ. Одна з таких панельних дискусій стосувалася соціальної сфери. На ній експерт з соціальних питань Галина Третякова, яка пройшла до Верховної Ради за списками партії “Слуга народу”, розповіла про основні проблеми в цій сфері і про те, які законодавчі зміни будуть ініційовані в цій сфері.

Під час панельної дискусії йшлося про те, що зміни в соціальній сфері проводитимуться за чотирма напрямками, або чотирьох блоків:

  • пенсійна реформа
  • зміна системи соціального страхування
  • повернення грошей домогосподарствам
  • чесна компенсація за нанесення шкоди життю та здоров’ю людей.

Якщо ми зробимо ці чотири блоки, то соціальна політика дасть нам гідне життя, право на яку гарантоване Конституцією“, – вважає Галина Третякова.

Нова пенсійна реформа

Найдокладніше експерт розповіла саме про те, які зміни планується впровадити в сфері пенсійного забезпечення.

Насамперед парламентська фракція “Слуги народу” має намір запустити другий рівень пенсійного забезпечення. Нагадаємо, він передбачає, що, крім обов’язкових відрахувань до солідарної пенсійної системи, яка існує зараз, будуть введені і відрахування на персональні рахунки українців. Крім того, може бути введений і третій рівень пенсійного страхування – добровільний.

Ми також стимулюватимемо заощадження громадян і в третьому рівні пенсійного забезпечення. При цьому ми робитимемо це без державного накопичувального фонду, не привертаючи до цього державу“, – сказала Галина Третякова. Додавши, що водночас буде створена “чітка і зрозуміла” система державного нагляду за фінансовими установами, які займатимуться пенсійним страхуванням і накопиченнями.

У перспективі гроші недержавних пенсійних фондів планується “змусити працювати” на фондовому ринку.

Запуск накопичувального рівня пенсійного забезпечення дасть для фондового ринку України додатковий ресурс. Є люди, які сьогодні не хочуть займатися підприємницькою діяльністю, але хочуть накопичити собі щось на пенсію. Цей ресурс може використовуватися як інвестиції і як кредити для тих підприємців, які хочуть почати свою діяльність, хочуть розвивати економіку. Ці гроші можуть працювати як внутрішні інвестиції. Але для цього ми повинні створити систему довіри до тих фінансових установ, які можуть концентрувати цей ресурс… Чому розвиваються країни Європи? Тому що там є довіра. Підприємців – до держави, людей – до таких підприємств (які акумулюють їх гроші. – Ред.). Потрібно відродити довіру в цьому трикутнику і зробити так, щоб заощадження громадян були захищені. Це потроху зроблено в банківській системі, але зовсім не зроблено у позабанківській системі“, – пояснила Галина Третякова.

Крім введення нових видів пенсійного страхування, майбутніх пенсіонерів можуть очікувати і інші нововведення. Перше з них – добровільний вихід на пенсію. Навіть якщо людина досягла 70-річного віку, її не зможуть звільнити з роботи на тій підставі, що вона досягла пенсійного віку.

Людина повинна йти на пенсію, тільки коли вона цього сам захоче“, – вважає Галина Третякова.

А ось для тих, хто, навпаки, вже не може або не хоче працювати, хоча і не досяг пенсійного віку, будуть запропоновані інші нововведення. Зокрема, добровільний вибір пенсійного віку. Це означає, що людина зможе піти на пенсію і в 55 років, і в 70. Однак форми соціального забезпечення в різних випадках будуть, очевидно, різними.

Ще один варіант, який хочуть запропонувати людям передпенсійного або пенсійного віку, – поступовий вихід на пенсію.

Людина зможе вже працювати не 40 годин на тиждень, а 30 або 20, заміщаючи пенсією частину недоотриманого трудового доходу“, – пояснила Галина Третякова.

Коли пенсії зростуть суттєво?

У “Слузі народу” визнають, що проблеми з Пенсійним фондом серйозні, і з дефіцитом ПФУ “ми нічого зробити не можемо”. Проте Галина Третякова запевнила, що індексація пенсій відбуватиметься і надалі.

Ми повинні індексувати пенсії як мінімум на індекс інфляції, а краще – за тією формулою, яка була введена в жовтні 2017 року. Яка складається на 50% із зростання інфляції і на 50% – із зростання фонду заробітної плати. Ми це робитимемо. Така індексація повинна відбуватися щороку. У березні кожного року ми повинні індексувати пенсії для того, щоб вони не втрачали своєї вартості“, – сказала вона.

На сьогодні дефіцит Пенсійного фонду традиційно покривається з бюджету. А ось подальша ситуація з Пенсійним фондом, за словами Третякової, прямо залежатиме від розвитку економіки.

Ми хочемо перезапустити економіку. Ми хочемо стрибок в економічному розвитку. Це стовідсотково дасть стрибок і в зростанні заробітних плат, а після цього стрибнуть вгору і пенсії“, – сказала вона.

Також експерт нагадала, що економічні теорії говорять про те, що для того, щоб “запустити” економіку, потрібно запустити позабанківську сферу.

Нова система соціального страхування і гроші для домогосподарств

Другий блок реформ буде пов’язаний з питаннями соціального страхування. Передусім пропонується усунути державу від монополії в цій сфері.

Ми перевстановити систему загальнообов’язкового державного соціального страхування – це Фонд соціального страхування і Фонд з безробіття, – насамперед надаючи роботодавцям право вибирати, де купувати це страхування“, – заявила Галина Третякова.

Третій і четвертий блоки реформ обіцяють збільшити доходи українців. Зокрема, “повернути домогосподарствам гроші” планується шляхом зміни моделі оподаткування.

Ми забули, що домогосподарства виконують в макроекономіці дуже важливі завдання. Створюють попит, народжують людський капітал – найману працю, підприємництво і т.д. Тому у домогосподарства є своя собівартість. Ми повинні зробити таку модель оподаткування, щоб повернути собівартість домогосподарствам“, – так під час панельної дискусії експерт пояснила суть змін.

Плани зробити “чесну компенсацію за нанесення шкоди життю і здоров’ю” також, очевидно, пов’язані з питаннями оподаткування та страхування. Однак конкретніше про них не повідомлялося.

Джерело: ukr.segodnya.ua

Back to top button