Провідні засоби індивідуалізації персонажів. Діккенс як майстер іронії і сарказму (10 клас. Зарубіжна література)
ТЕМА: Провідні засоби індивідуалізації персонажів. Діккенс як майстер іронії і сарказму.
МЕТА: показати засоби індивідуалізації персонажів у романі «Пригоди Олівера Твіста», майстерність Діккенса у створенні комічного; розвивати навички аналізу літературних персонажів; поглиблювати теоретико – літературні знання учнів; виховувати гуманістичний світогляд, відразу до людських вад.
ОБЛАДНАННЯ: відеофрагменти мюзиклу «Олівер!», роздатковий матеріал з текстами реклами до екранізацій роману.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
Діккенс був настільки популярним, що ми, сучасні письменники, навіть не можемо собі уявити, наскільки великою була його слава. Тепер не існує такої слави. Г.К. Честертон
І. Мотивація навчальної діяльності.
- Робота над епіграфом.
II. Робота над темою уроку.
- Презентація теми, мети уроку.
- Бесіда.
— На які умовні групи можна поділити персонажів «Пригод Олівера Твіста»?
— Чому характеристиці негативних героїв властива загострена одноплановість?
— Які засоби характеристики використовує автор?
— Яка роль серед засобів індивідуалізації належить комічному?
- Актуалізація опорних знань.
Робота зі словниками літературних термінів.
— Яка роль комічного в літературі та мистецтві?
— Назвіть види комічного.
— Дайте визначення гумору, сатири, Іронії, сарказму.
— Які засоби комічного використовує автор для характеристики позитивних персонажів, а які — для характеристики негативних?
- Слово вчителя.
Характери Діккенса завжди однозначні: герої — це герої, а злодії — це злодії. Вони різноманітні, як саме життя, з якого Діккенс бере своїх героїв. Сам автор говорить про свою щирість у зображенні персонажів: « Ніхто не вірив у цю розповідь більше, ніж я вірив у неї, коли писав». Його персонажі — це реалістичні й переконливі типи.
- Робота в групах.
I група: « Засоби комічного для характеристики позитивних персонажів»;
II група: «Засоби комічного для характеристики негативних персонажів».
- Презентація результатів роботи в групах.
I група. Гумор — невід’ємна риса творчості Ч. Діккенса. Яскраве вираження діккенсівського оптимізму, віри в світле людське майбуття особливо характерні для його ранніх романів. Тому позитивний ідеал письменника незмінно пов’язаний з веселістю, його герої навіть в скрутних умовах не втрачають життєрадісність, впевненість, що вороги не зламають їх.
II група. Часто діккенсівські характери нагадують карикатури, оскільки він перебільшує основні характеристики, але ніколи не втрачає логіки, не доводить свої перебільшення до абсурду.
Висновок про схильність Діккенса до реалістичної сатири, його життєрадісний гумор і сентиментальний пафос, в основі якого — соціальні мотиви, співчуття знедоленим.
- Культурологічний екскурс.
«Олівер!» (1968) – музичний фільм виробництва Великобританії, знятий режисером Керолом Рідом. Автор музики – Лайонел Варт. Це одна з найкращих екранізацій твору, автор якого – Чарльз Діккенс.
- Перегляд фрагмента екранізації мюзиклу.
III. Етап рефлексії.
- Робота з роздатковим матеріалом — із текстами реклами до екранізацій роману.
Картка № 1 . Головний герой роману Олівер Твіст – сирота, вихованець голодного дитячого притулку, де єдиною ласкою були холод і стусани, хлопчик, якого держава від самого початку не вносила до списків народжених. Прибившись до банди кишенькових злодіїв, він виборює власну маленьку надію на життя. Чи вдасться це йому?..
Картка № 2. «XIX ст. Хлопчик на ім’я Олівер Твіст, кинутий батьками, опиняється на вулицях Лондона. Тут він знайомиться зі злодієм на ім’я Феджин, який запрошує Олівера до своєї групи.
З часом Олівера, злодія-початківця, спіймано на гарячому. Однак містер Браунлоу, який спіймав його, замість того, щоб покарати маленького мерзотника, вирішує його виховувати…»
- Бесіда.
— Який рекламний текст, на вашу думку, повніше розкриває сутність роману? Чому?
— З чим у текстах ви не погоджуєтеся ?
— На чому ви хотіли б акцентувати увагу потенційних глядачів і читачів твору?
- Перевірка домашнього завдання.
Презентація власних рекламних текстів до роману та його екранізацій.
- Повторне звернення до епіграфа.
- Заключне слово вчителя.
Те, що час — найсправедливіший арбітр, творчість Діккенса довела неспростовно. Його романи й нариси регулярно екранізуються, імена персонажів давно живуть самостійним життям: Фейджин — невід’ємна складова лондонського сленгу, відомий американський ілюзіоніст узяв собі сценічне ім’я Девіда Копперфілда, головного героя роману Діккенса. Іменами його героїв називали фірмові страви і модні костюми. Діккенс видатний і як митець, і як особистість, і як громадянин, який бореться за справедливість, милосердя, гуманність і співчуття до ближнього.
Співвітчизник Діккенса письменник Енгус Вілсон сказав: «Нетлінна спадщина Діккенса — це чудовий і одухотворений світ його романів, животворний і неповторний, надихаючий таких різних і самобутніх письменників, як Достоєвський і Доде, Гіссінг і Шоу, Пруст і Кафка…,- світ, який залишився при цьому неповторним». Знайомство з особистістю одного зі згаданих митців — Ф. Достоєвського, вплив на творчість якого відзначає Вілсон, чекає на вас на наступних уроках.
Очікувані результати.
Учень :
— аналізує провідні засоби індивідуалізації персонажів (загострена одноплановість їхньої характеристики, індивідуалізоване мовлення, портрет);
— наводить приклади іронії й сарказму Діккенса.
Домашнє завдання.
Повторити вивчений матеріал. Підготуватися до контрольної роботи за II частиною розділу «Із літератури реалізму».
Завантажити: Провідні засоби індивідуалізації персонажів. Діккенс як майстер іронії і сарказму (10 клас. Зарубіжна література) (Розмір: 22.1 KB, Завантажень: 24)