Головне

Премію Джеймса Мейса отримав Олександр Палій

Олександр Палій
Олександр Палій
Український політолог і публіцист Олександр Палій став цьогорічним лауреатом премії імені Джеймса Мейса, яку традиційно вручають в Києві у дні пам’яті Голодомору.

“Олександр Палій володіє широким спектром історичних матеріалів, починаючи від ХІІІ століття і до подій сьогодення, і демонструє великий діапазон своїх можливостей”, – пояснив голова громадської ради премії політичний діяч Юрій Щербак, яка ініціювала премію.

Володар нагороди походить із Черкаської області, йому 38 років, він є випускником Києво-Могилянської академії.

Олександр Палій є автором 3-ох книг – “Ключ до історії України” (2005), “Навіщо Україні НАТО” (2006), “Історія України” (2010). Написав приблизно 70 наукових і 700 газетних та журнальних публікацій.

“Відзнака Джеймса Мейса – це одна з найвищих премій України, оскільки Шевченківська державна премія скомпрометувала себе, ставши знаряддям політичних ігор. Звісно, нагорода виходить поза межі дослідників, які займаються Голодомором чи окремими геополітичними питаннями України”, – сказав Юрій Щербак.

Премію імені Джеймса Мейса в галузі публіцистики “Громадянська позиція” заснували в 2008 році з нагоди 75-их роковин Голодомору 1932—1933 років з ініціативи головного редактора української газети “День” Лариси Івшиної.

Слідами Мейса

Першим лауреатом премії був кандидат філософських наук, кореспондент газети “Флот України” Ігор Лосев. В 2010-му її здобув науковий співробітник Інституту історії Ігор Сюндюков, а минулого року – публіцист і політолог Сергій Грабовський.

За словами засновників, премію присуджують авторам нових публіцистичних творів, що сприяють утвердженню історичної пам’яті народу та визнанню Голодомору геноцидом українців.

Цією темою тривалий час займався американець індіанського походження Джеймс Мейс, який 1993-го року переїхав жити до Києва і
помер в 2004-му.

До того дослідник голодомору працював разом із Робертом Конквестом, автором книги “Жнива скорботи”, і був керівником комісії юристів та істориків при Конгресі США, які Клацнути
давали оцінку Голодомору
1932—1933 років.

“Його зусилля призвели до моральних і навіть фізичних гонінь на нього та інших дослідників”, – розповідає дружина дослідника, Наталія Дзюбенко-Мейс.

Джеймс Мейс заснував акцію “Свічка у вікні”, викладав у Києво-Могилянській академії і посмертно був нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого II ступеня.

На відміну від однозначних оцінок дослідника, всередині України та в світі поки немає одностайної визначеної позиції, щодо того, чи був
Голодомор геноцидом українців.

В суботу, 24 листопада, в Україні традиційно вшановуватимуть людей, які загинули в роки Голодоморів.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button