Головне

Плавання греків до берегів Трої. Філоктет (Викладено за трагедією Софокла «Філоктет»).

Філоктет- син Пеанта й Демонасси — один із грецьких героїв Троянської війни; славетний стрілець з лука, приятель Геракла
Філоктет- син Пеанта й Демонасси — один із грецьких героїв Троянської війни; славетний стрілець з лука, приятель Геракла

Спокійне було плавання греків до берегів Трої. Весь час віяв попутний вітер. Швидко розсікали морські хвилі кораблі. Уже видно було береги острова Лемносу. Тут, недалеко від Лемносу, був відлюдний острів Хріса. На ньому був жертовник, поставлений на честь покровительки острова, німфи Хріси. Греки мали знайти цей жертовник і принести на ньому жертву німфі, бо їм провіщено було, що тільки в тому разі здобудуть вони Трою, якщо по дорозі пристануть до берега Хріси і принесуть на ньому жертву. Жертовник на цьому острові поставив ще великий герой Ясон, коли плив він зі своїми супутниками аргонавтами в далеку Колхіду по золоте руно. На цьому жертовнику приніс жертву і великий син Зевса, Геракл, коли він пішов походом проти Трої, щоб помститись за образу царю Лаомедонтові. Гераклів друг, Філоктет, знав, де знаходиться жертовник. Він взявся вказати його героям. Пішли за Філоктетом вожді греків. Безлюдний був острів. Увесь заріс він низьким чагарником. Ось, нарешті, і жертовник, уже напівзруйнований.

Підійшли до нього герої. Раптом виповзла з кущів велика змія, що охороняла жертовник, і вжалила героя Філоктета в ногу. Скрикнув Філоктет і впав на землю. Підбігли до нього герої, та було вже пізно. Зміїна отрута проникла в рану. Страшенно почала боліти вона. Багато гною витікало з рани, заражаючи повітря страшним смородом. Нестерпні були страждання Філоктета. Не перестаючи, стогнав він і вдень і вночі. Стогін нещасного Філоктета не давав спокою грекам. Воїни почали ремствувати. Вони не могли переносити смороду, який ішов від рани Філоктета. Нарешті вожді греків постановили, за порадою Одіссея, покинути нещасного Гераклового друга десь на березі. Під час плавання повз острів Лемнос вожді звеліли знести заснулого Філоктета на пустинний берег. Там, серед скель, поклали його, залишивши йому його лук і стріли, одяг і їжу. Так покинули греки того героя, без стріл якого не судилось їм здобути Трою. Дев’ять років довелося томитись Філоктетові на пустинному березі. Але настав час, коли довелося грекам самим послати по Філоктета і прохати в нього допомоги. Це сталося на десятому році облоги Трої.

Покинувши Філоктета, греки рушили далі в путь і, нарешті, пристали до троянських берегів, де чекало їх стільки трудів, небезпек і великих подвигів.

Back to top button