ГоловнеОсвіта і IT

Підбірка YouTube-каналів, подкастів та блогів про українську мову та літературу

Україномовний сегмент інтернету стрімко розвивається, зокрема з’являється велика кількість цікавих каналів та блогів, присвячених літературі, мові та її історії. Ми створили підбірку таких ресурсів, яка може бути корисною для вас як під час підготовки до уроків (наприклад, розвитку мовлення), так і для учнів, адже формат викладення інформації на цих ресурсах гарантує нестандартний підхід та зацікавленість.

YouTube-канали:

 • Твоя підпільна гуманітарка – освітній канал, присвячений українській мові, літературі, історії та культурі. Автори каналу – письменники Остап Українець та Євген Лір – розповідають про надзвичайно цікаві речі — наприклад, про походження української мови, козацьких термінів та лайки.
 • Ідея олександрівна – канал філологині та блогерки, яка розповідає нестандартні речі про мову, літературу та інше. За її словами, «філологія – це не тільки про зубріння правил чи викладання в школі. Це стан душі, яким дуже хочеться поділитися з людьми». Серед останніх цікавинок на її каналі – серія відеороликів про українські діалекти та говори: гуцульський, бойківський, волинський.
 • Ukraїner — це відомий тревел-проєкт журналіста та письменника Богдана Логвиненка, який знайомить іноземців, та й самих українців із культурою, природою та життям у різних куточках нашої держави. Наприкінці жовтня у співпраці з Українською громадською організацією ПЕН команда представила матеріал «Що таке українська мова?» – про історію української мови та її сучасний стан. За змістом це відеоролик та лонгрід, у яких разом з експертами автори розбирають сленги, діалекти, неологізми та те, як повертаються старі слова.
 • «POETY. Діалог поколінь» – це літературно-музичний проєкт, який ініціювала українська музикантка Соломія Чубай. Він має на меті привернути увагу до постатей українських письменників через музику та дискусії про ювілярів 2021 року – Лесі Українки, Миколи Вінграновського, Юрія Клена, Івана Франка, Павла Тичини, Чайки Дніпрової та Грицька Чубая.

Подкасти:

 • Чому державною? – україномовне Radio SKOVORODA спілкується з іноземцями, які перейшли на українську. Унікальна нагода подивитись на рідну мову під незвичним кутом очима тих, хто не є її носієм від народження.
 • До всіх своїх  – подкаст-проєкт, автори якого мандрують у рідні міста письменників, щоб розпитати, чим вони живуть і над чим зараз працюють.
 • Українська література: подкасти – серія подкастів, створених Освіта.ua разом із Артуром Пройдаковим, учителем української мови й літератури, який є переможцем Global Teacher Prize Ukraine у 2021 році. У коротких випусках подкасту Артур Пройдаков розповідає про важливі аспекти творів, включених до програми ЗНО з української літератури, а також акцентує увагу на особливостях тестових завдань із літератури.

TikTok  

 • @shymanovski – 22-річний блогер Андрій Шимановський популяризує серед підписників у соцмережах українську мову. У своїх відео блогер розповідає про правильні наголоси, українські відповідники до русизмів та співає пісні-чистомовки.

Telegram 

 • @Gramotaua  – канал безмежно залюбленого в українську мову філолога, який прагне поділитись своєю любов’ю і знаннями з усім світом! «Мінімум правил, максимум користі!», – наголошує автор.
 • @ukr_mova – канал відомого в Україні освітнього проєкту «Мова – ДНК нації», для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови.
 • @frazeolohizmy об’єднує людей, зацікавлених значенням і походженням сталих висловів української та (подеколи) інших мов.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button