Здоров'я

Обережно, кліщі!

Обережно, кліщі!
Обережно, кліщі!
Настав довгоочікуваний сезон заміських пікніків і прогулянок по лісу. Але відправляючись на природу, не забувайте про те, що з приходом весни активізувалися кліщі – переносники десятка небезпечних захворювань.

Багато хто впевнений, що для того, щоб зустрітися з кліщем , потрібно опинитися в глибокій лісовій гущавині. Але це зовсім не так – кровососи мешкають навіть у міських парках. Особливо вразливі маленькі діти .

Адже паразити не вміють пересуватися на великі відстані і, як правило, селяться ближче до землі – на нижніх гілках чагарнику або у високій траві. Як тільки повз проходить людина, вони чіпляються за шкіру або одяг і, швидко переміщаючись по тілу, шукають відповідне місце для укусу. Зазвичай кліщі обирають ніжні ділянки: ліктьові і колінні згини, шию, область за вухами, потилицю.

Кожен кліщ – потенційний переносник відразу декількох інфекцій. Серед них такі небезпечні, як:

Кліщовий енцефаліт. Зазвичай хвороба починається через 7-14 днів після укусу, але іноді інкубаційний період буває більш коротким або довгим. Перші симптоми захворювання: різке підвищення температури, озноб, головний біль, нудота і блювота. Потім розвиваються ураження нервової системи – паралічі, атрофія м’язів – і порушення дихання та роботи серця. Існує небезпека летального результату.

Бореліоз (хвороба Лайма). Вважається найчастішою кліщовою інфекцією. Її найбільш помітний симптом – почервоніння, яке з’являється на місці укусу, зазвичай через тиждень після зустрічі з інфікованим паразитом. Іноді шкірні прояви хвороби супроводжуються лихоманкою, ломота в тілі, нудотою, головним болем. Часто через 3-4 тижні ці симптоми проходять без усякого лікування, однак це не означає, що настало одужання. Бореліоз переходить в хронічну форму і проявляє себе ураженнями суглобів, нервової системи та інших органів.

Кримська геморагічна лихоманка. Починається через 1-14 днів після укусу кліща з різкого підйому температури, блювоти, найсильнішого ознобу. Через 2-4 дні з’являються крововиливи на шкірі і слизових оболонках у вигляді висипу, плям, гематом. Можливі внутрішні кровотечі, болі в животі, порушення роботи печінки, жовтяниця. Зазвичай хвороба триває 10-12 днів, але ті хто перехворів геморагічною лихоманкою залишаються виснаженими протягом 1-2 місяців. Ймовірність летального результату висока.

Крім цих інфекцій, існують і інші хвороби, переносниками яких служать кліщі. Нерідкі випадки мікс-інфікування, коли кліщ передає людині відразу кілька захворювань при одному укусі.

Існує кілька способів убезпечити себе від інфекцій. Однак ефективність цих засобів неоднакова.

Щеплення проти кліщового енцефаліту. Вакцинацію необхідно проводити завчасно, за кілька місяців до початку кліщового сезону. Щеплення має ряд протипоказань, наприклад, її не можна робити малюкам до двох років, а дітей старшого віку можна прищеплювати тільки в тому випадку, якщо протягом місяця до процедури вони були абсолютно здорові. Вакцина захищає тільки від кліщового енцефаліту, проти інших інфекцій вона безсила.

Відлякують кліщів й отруйні аерозолі. Аерозолі, володіють коротким терміном дії, втрачають ефективність при вологій і вітряній погоді, можуть викликати алергічні реакції.

Традиційний протикліщовий одяг. Утрудняє проникнення кліща до тіла , але не знешкоджує паразита, тому ймовірність укусу залишається високою.

Противокліщовий костюм нового покоління. У костюмі застосована унікальна технологія пасток: тканинні складки особливого крою затримують кліщів на ділянках костюма, оброблених особливим препаратом, безпечним для людини, але смертельним для паразита.

В середньому через 4 хвилини після потрапляння в зону пастки кліщ втрачає активність, відпадає від костюма і гине. Таким чином, виключений ризик принести паразита на одязі в машину або приміщення. Через кілька років розробка «пішла в маси». На сьогоднішній день існують протикліщові костюми не тільки для дорослих, а й для дітей різних вікових груп.

Back to top button