Головне

Навіщо мумії вісім саркофагів?

Навіщо мумії вісім саркофагів?
Навіщо мумії вісім саркофагів?
Єгипетську еліту ховали в декількох гробницях (одна в одній), число їх могло доходити до восьми.

Стародавні єгиптяни цим ритуалом мали намір забезпечити перехід людини до богів, повідомляє дослідник – єгиптолог Андерс Беттум.

«Гробниці та інші форми поховальних пристосувань – це технології, які виникають в різних культурах одночасно. Всі знають давню єгипетську практику муміфікування мертвих. А ось те, що вони ховали свої мумії в кількох «шарах» – гробницях, – менш відомий факт» , – говорить єгиптолог відділення культури і східних мов в Університеті Осло Андерс Беттум для Science Daily .

Схожа ідея зустрічається в російських матрьошках, китайських коробочках; також багатошаровість в ритуалах простежується в деяких традиціях норвезької поезії.

«Єгипетські багатошарові саркофаги засновані на тому ж принципі, що і російські матрьошки, де схожі об’єкти вкладаються один в одного» , – говорить він.

Стародавня єгипетська історія охоплює період майже трьох тисяч років – до римського завоювання в 30 році до нашої ери. Сьогодні в музеях в усьому світі є мумії або гробниці більш-менш значущих постатей в історії Стародавнього Єгипту .

Фараон Тутанхамон, що правив в 1334-24 рр.. до нашої ери і помер у віці 19 років, був похований у восьми гробницях, говорить Бетум.

«Для чоловіків і жінок, які були членами стародавньої єгипетської знаті, три або чотири саркофага були досить звичайним явищем» , – додає він.

Перехід мертвих до богів

У дисертації дослідника «Особи в особах – символічна функція вкладених жовтих гробниць у Стародавньому Єгипті» йдеться про те, що багатошарові саркофаги не були лише символом становища в суспільстві єгипетської еліти.

«Вони також грали ключову роль в процесі, який пов’язує покійного з предками – богами – Осірисом, богом загробного життя, і Амон -Ра , богом-творцем і богом сонця», – каже Беттум.

Похоронні ритуали – злиття двох міфів

Ритуали і міфи, які повторювалися протягом сімдесяти днів (стільки тривала похоронна процедура), символічно відображалися на гробницях. Компоненти кожного саркофага, включаючи покриття самої мумії і внутрішні і зовнішні гробниць , відображають погляд єгиптян на світ.

«Прикраси, форми і вибір матеріалів показують змішання двох міфів про Осіріса і Амон-Ра. На зовнішньому саркофазі покійний зображується як Осіріс – з муміфікованим тілом, синьо-золотим обрамленням – накладкою та блідим урочистим обличчям. Саркофаг пофарбований у жовтий колір і покритий лаком, має бути, під золото. Для оформлення гробниць найбагатших єгиптян використовували справжній золотий лист.

Вибір кольору не випадковий: він повинен символізувати світло і сонце. Те , що образ Осіріса представляється в променях сонячного світла, може, по-моєму, означати тільки одну річ. Це відомий міфічний сюжет: бог сонця прибуває в тронний зал Осіріса, і ці два божества здійснюють містичний союз. Єгиптяни вважали, що цей союз уособлює регенерацію в природі, і це означало , що покійний мав опинитися перед лицем вічності».

Повернення до минулого «я»

Інше ключове відкриття, як пояснює Беттум, полягає в тому, що внутрішні шари саркофагів, що відносяться до 19- ї династії (приблизно 1292-1191 рр.. до нашої ери), зображували померлого як живого, і в його кращому одязі. Найперший, внутрішній шар був найважливішим, оскільки відображав мету трансформації в загробному житті – «стан раю», до якого ці люди прагнули – не тільки союз з богами, але, що більш важливо, повернення до їх минулого «я».

Беттум вважає, що метою цього ритуалу було позначити відмінність священного і приземленого.

«Численні шари саркофагів мумії функціонували як повторювані зображення покійного, але також і як захисні капсули, подібні кокону лічинки перед тим, як вона стане метеликом. Такі повторювані образи – поширена практика в релігійному мистецтві і літературі. У Стародавньому Єгипті це символізувало вічний цілющий маятник бога сонця, який розгойдується між небесами і землею, – те, з чим єгиптяни мали зустрітися в загробному житті».

Беттум вважає, що для глибинного вивчення багатошарових саркофагів потрібно міжнародне співробітництво. Для того, щоб зробити більше висновків, потрібно проаналізувати багато гробниць, що розсіяні сьогодні по всьому світу.

Back to top button