Навіщо мумії вісім саркофагів?

Навіщо мумії вісім саркофагів?

Навіщо мумії вісім саркофагів?

Єгипетську еліту ховали в декількох гробницях (одна в одній), число їх могло доходити до восьми.

Стародавні єгиптяни цим ритуалом мали намір забезпечити перехід людини до богів, повідомляє дослідник – єгиптолог Андерс Беттум.

«Гробниці та інші форми поховальних пристосувань – це технології, які виникають в різних культурах одночасно. Всі знають давню єгипетську практику муміфікування мертвих. А ось те, що вони ховали свої мумії в кількох «шарах» – гробницях, – менш відомий факт» , – говорить єгиптолог відділення культури і східних мов в Університеті Осло Андерс Беттум для Science Daily .

Схожа ідея зустрічається в російських матрьошках, китайських коробочках; також багатошаровість в ритуалах простежується в деяких традиціях норвезької поезії.

«Єгипетські багатошарові саркофаги засновані на тому ж принципі, що і російські матрьошки, де схожі об’єкти вкладаються один в одного» , – говорить він.

Стародавня єгипетська історія охоплює період майже трьох тисяч років – до римського завоювання в 30 році до нашої ери. Сьогодні в музеях в усьому світі є мумії або гробниці більш-менш значущих постатей в історії Стародавнього Єгипту .

Фараон Тутанхамон, що правив в 1334-24 рр.. до нашої ери і помер у віці 19 років, був похований у восьми гробницях, говорить Бетум.

«Для чоловіків і жінок, які були членами стародавньої єгипетської знаті, три або чотири саркофага були досить звичайним явищем» , – додає він.

Перехід мертвих до богів

У дисертації дослідника «Особи в особах – символічна функція вкладених жовтих гробниць у Стародавньому Єгипті» йдеться про те, що багатошарові саркофаги не були лише символом становища в суспільстві єгипетської еліти.

«Вони також грали ключову роль в процесі, який пов’язує покійного з предками – богами – Осірисом, богом загробного життя, і Амон -Ра , богом-творцем і богом сонця», – каже Беттум.

Похоронні ритуали – злиття двох міфів

Ритуали і міфи, які повторювалися протягом сімдесяти днів (стільки тривала похоронна процедура), символічно відображалися на гробницях. Компоненти кожного саркофага, включаючи покриття самої мумії і внутрішні і зовнішні гробниць , відображають погляд єгиптян на світ.

«Прикраси, форми і вибір матеріалів показують змішання двох міфів про Осіріса і Амон-Ра. На зовнішньому саркофазі покійний зображується як Осіріс – з муміфікованим тілом, синьо-золотим обрамленням – накладкою та блідим урочистим обличчям. Саркофаг пофарбований у жовтий колір і покритий лаком, має бути, під золото. Для оформлення гробниць найбагатших єгиптян використовували справжній золотий лист.

Вибір кольору не випадковий: він повинен символізувати світло і сонце. Те , що образ Осіріса представляється в променях сонячного світла, може, по-моєму, означати тільки одну річ. Це відомий міфічний сюжет: бог сонця прибуває в тронний зал Осіріса, і ці два божества здійснюють містичний союз. Єгиптяни вважали, що цей союз уособлює регенерацію в природі, і це означало , що покійний мав опинитися перед лицем вічності».

Повернення до минулого «я»

Інше ключове відкриття, як пояснює Беттум, полягає в тому, що внутрішні шари саркофагів, що відносяться до 19- ї династії (приблизно 1292-1191 рр.. до нашої ери), зображували померлого як живого, і в його кращому одязі. Найперший, внутрішній шар був найважливішим, оскільки відображав мету трансформації в загробному житті – «стан раю», до якого ці люди прагнули – не тільки союз з богами, але, що більш важливо, повернення до їх минулого «я».

Беттум вважає, що метою цього ритуалу було позначити відмінність священного і приземленого.

«Численні шари саркофагів мумії функціонували як повторювані зображення покійного, але також і як захисні капсули, подібні кокону лічинки перед тим, як вона стане метеликом. Такі повторювані образи – поширена практика в релігійному мистецтві і літературі. У Стародавньому Єгипті це символізувало вічний цілющий маятник бога сонця, який розгойдується між небесами і землею, – те, з чим єгиптяни мали зустрітися в загробному житті».

Беттум вважає, що для глибинного вивчення багатошарових саркофагів потрібно міжнародне співробітництво. Для того, щоб зробити більше висновків, потрібно проаналізувати багато гробниць, що розсіяні сьогодні по всьому світу.