Головне

На Тернопільщині знайшли німецький бідон з українськими грошима і списками бійців УПА

На Тернопільщині знайшли німецький бідон з українськими грошима і списками бійців УПА
На Тернопільщині знайшли німецький бідон з українськими грошима і списками бійців УПА

Архів УПА зі списками бійців, описом їхнього життя та підпільною повстанською агітацією знайшли на Тернопільщині. Бідон в лісі недалеко від райцентру Чортків відкопав ще наприкінці минулого року місцевий пенсіонер, колишній політвязень Володимир Мармус. Нещодавно, передав документи в обласний архів.

“Минулого року на Покрови запросили мене на посвячення хреста на місці загибелі “упівців” в селі Біла, біля Чорткова. Там люди розповіли, що місцева бабця, колишня звʼязкова УПА, намалювала схему, де в лісі повстанці архів заховали. Люди вже пробували шукати, але безуспішно. Я взявся за це пристрасно, бо зараз якраз готую історичну розвідку про рідне село Росохач. Думав, що там цікаві документи знайду”, ― розповідає Мармус.

“По нашому округу балотувався до Верховної Ради кандидат Бедриківський. То він взявся помогти – привіз мені металошукач. Можна сказати, що вибори помогли в добрій справі. Я найшов місцевого, який добре той ліс знав, і пішли шукати. Вже втратили надію, бо всі корчі обійшли, а тут на дорозі запікало. Думав, може яка підкова, але було відчуття, що треба перевірити. На глибині 30 сантиметрів знайшли бідон. Подібний до радянського, в якому молоко тримали, але німецький, залізний. Одна стінка вже проржавіла”, ― пригадує чоловік.

Бідон був заповнений водою. Мармус привіз документи додому. Просушив і частково посортував. Частину, яка була зіпсута, викинув.

“Ті документи переважно стосувалися не нашого району, а сусідніх – Теребовлянського і Гусятинського. Мені казали, щоб я в музей села Біла передав, але вирішив в обласний архів – там він буде корисніший”, ― каже

“Найцікавіше, що тут є – списки бійців з короткими біографічними даними. Це може допомогти родичам дізнатися щось про своїх предків.Також в знайденому архіві збереглися українські карбованці, листівки, особисті листи, звіти – “протоколи” про життя окремих бійців. Думаю, нам знадобиться рік, щоб вивчити всі документи”, ― каже головний спеціаліст обласного архіву Андрій Цаль.

Найвідоміший повстанський архів “Озернянський” знайдений на Тернопільщині в 2004-ому році, опублікували повністю. Тепер подібне неможливе через зміни в законодавстві, кажуть в архіві.

“Минулого року набув чинності закон “Про захист персональних даних”, то тепер навіть не всі документи з “Озернянського” архіву дослідникам видають. Документи, що стосуються конкретних осіб, зможуть отримати лише їх родичі, а інші люди лише з їх згоди”, ― зазначає Цаль.