Головне

Математики датували виникнення Стародавнього Єгипту

Діаграма ймовірності датування об'єднання Єгипту в Древнє Царство   Зображення: Michael Dee et al., Proceedings of the Royal Society A, 2013
Діаграма ймовірності датування об’єднання Єгипту в Древнє Царство
Зображення: Michael Dee et al., Proceedings of the Royal Society A, 2013
Група математиків і археологів з Оксфордського університету розробила ймовірну модель хронології виникнення першої об’єднаної держави Єгипту – Стародавнього Царства. Робота опублікована в журналі Proceedings of the Royal Society A, коротко її зміст переказує New Scientist.

Статистична модель заснована на радіовуглецевому датуванні близько 200 єгипетських знахідок, що зберігаються в європейських і американських музеях, а також тих, що були нещодавно знайдені в поселенні Тель ес-Сакан (Tell es-Sakan) в секторі Газа. Серед них шматочки волосся, кістки і фрагменти рослин – радіовуглецевий метод дозволяє датувати тільки об’єкти, що складаються з живих організмів.

Помилка радіовуглецевого датування індивідуальних знахідок досить велика (у даному випадку – близько 300 років), тому для отримання більш точних дат вчені на основі окремих оцінок створили математичну модель хронології. Використана в моделі байєсівська статистика дозволяє оцінити умовну ймовірність подій, об’єднавши їх у систему.

Автори виявили, що так званий додинастичний період, який передував об’єднанню Єгипту, почався в 3800-3700 роках до нашої ери і тривав 600-700 років. Остання оцінка на кілька століть менше, ніж схвалена серед більшості єгиптологів досі – поява об’єднаної держави, судячи з усього, відбувалося досить швидко.

Крім того, вчені з вірогідністю в 68 відсотків встановили час життя першого імператора об’єднаного Єгипту, фараона Хор Аха. За їх даними, Аха народився в 3111-3045 і помер у 3073-3036 роках до нашої ери.

До появи об’єднаного Стародавнього Царства територія Єгипту представляла собою об’єднання різних дрібних фермерських держав. Історичних відомостей часів виникнення Стародавнього Царства не збереглося, тому археологічні датування цього періоду в основному покладаються на зміну різних стилів кераміки.

Back to top button