Масштаб (4 клас. Природознавство)
Масштаб
Мета: дати учням поняття «масштаб»; формувати вміння читати простий план і карту місцевості, використовуючи масштаб; виховувати пізнавальну активність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 35).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке масштаб.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Практична робота
— Спробуйте накреслити план прямокутної коробки з-під скріпок. Виміряйте її довжину і ширину. Накресліть прямокутник із визначеними сторонами.
— Спробуйте накреслити план великого предмета, наприклад, парти. Чи
можна зробити так само, як ви тільки-но робили з малими предметами?
Учні дивляться на парту згори. Доходять висновку, що кришка парти
є прямокутником.
— Як розмістити такий прямокутник на аркуші паперу? (Учні висловлюють свої думки.)
— Для цього користуються поняттям «масштаб». Масштаб указує,
у скільки разів збільшено або зменшено розміри предметів і відстані між ними.
Виміряйте довжину і ширину кришки парти. (Довжина — 120 см і ширина — 80 см.)
Виміряні розміри зменшіть у 40 разів. Тепер кришка парти у вигляді прямокутника буде завдовжки 3 см і завширшки 2 см. Накресліть план парти у зошити.
— Даний масштаб записують так: 1 см — 40 см. Це означає, що 1 см на
плані відповідає 40 см дійсних розмірів.
На планах масштаб може бути різним. Наприклад: 1 см — 15 см, 1 см — 20 см,
1 см — 200 м тощо.
— Що потрібно зробити, щоб на невеликому аркуші паперу розмістити
план місцевості?
— Щоб накреслити план місцевості села чи якоїсь іншої місцевості, потрібно виміряти відстані між будівлями, деревами тощо і зменшити їх. Для
цього використовують масштаб, який показує, у скільки разів зменшили
реальні розміри. Масштаб записують унизу аркуша.
Люди користуються масштабом не тільки тоді, коли креслять план. Маючи
перед собою план і знаючи масштаб, можна обчислити відстані між предметами. А на малюнку виміряти відстань неможливо, адже він намальований не за масштабом.
2. Робота за підручником (с. 36–38)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 36.
— Коли користуються масштабом?
— Яким буває масштаб і як ним користуватися?
— Поясніть за малюнком 26, як визначити відстань від школи до хатинки
лісника.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 38.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Виконання практичного завдання
Масштаб: 1 см — 200 м. Сад має довжину 1000 м, ширину — 600 м. Якої
форми цей сад? Тягнеться він із заходу на схід. Які розміри цього саду? Накресліть план саду в зошитах.
Виміряйте довжину і ширину класу. Накресліть план класу в зошитах. Запишіть масштаб. (Один учень працює біля дошки.)
2. Робота в парах
1) Використовуючи масштаб, накресліть план ділянки завдовжки 900 м, завширшки 300 м. Для чого використовують умовні позначення? Намалюйте
кілька умовних знаків.
2) Намалюйте свій підручник і накресліть його план. Що таке план? Чим відрізняється малюнок від плану?
3) Користуючись умовними знаками, намалюйте план описаної місцевості.
У центрі населеного пункту розташована школа. Довжина шкільного приміщення 80 м, ширина — 60 м. На північ від школи на відстані 100 м проходить шосейна дорога, на південь, на відстані 80 м, знаходиться сад. На
схід, на відстані 100 м, простяглися луки. На захід, на відстані 60 м,—
шкільні ділянки. Масштаб: 1 см — 20 м.
3. Тестування
1. Що називають кресленням вигляду предмета згори?
- Малюнок;
- карта;
- план.
- Як накреслити план великого предмета?
- Зменшити справжні розміри;
- збільшити справжні розміри;
- накреслити на весь аркуш.
- Що вказує, у скільки разів зменшено (або збільшено) справжні розміри
предметів і відстань між ними?
- Ширина і довжина;
- розміри плану;
- масштаб.
- Що називають кресленням вигляду згори невеликої ділянки земної поверхні?
- Карту;
- план місцевості;
- глобус.
- За допомогою чого на плані зображують зображення?
- Малюнків;
- умовних знаків;
- підписують словами.
- Де позначають масштаб на плані?
- По центру вертикально;
- внизу;
- угорі.
Що можна визначити за допомогою масштабу?
- Відстань між предметами на місцевості;
- відстань від Сонця до предмета.
- Як розміщені предмети на місцевості?
- Населені пункти виділені іншим кольором;
- відповідно до розміру;
- відповідно до сторін горизонту.
- Які сторони горизонту вказані стрілкою?
- Пн — Пд;
- Зх — Сх;
- Пн — Зх;
- Пд — Сх.
- Хто користується планом місцевості?
- Геологи, будівельники, агрономи;
- будівельники, вчителі, агрономи;
- агрономи, геологи, продавці.
- Що таке план?
- Вигляд великих предметів, будівель, невеликих ділянок земної поверхні
згори; - креслення у певному масштабі великих предметів, будівель, невеликих
ділянок земної поверхні такими, якими їх бачимо згори; - зображення окремих об’єктів на папері за допомогою умовних позначень.
- Що таке масштаб?
- Число, яке показує, у скільки разів зменшено або збільшено реальні відстані на плані чи карті;
- збільшене або зменшене зображення земної поверхні на папері;
- число, яке використовують під час складання плану чи карти.
- Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що показує масштаб? (Масштаб показує, у скільки разів зменшено або
збільшено справжні розміри предмета.)
— Який масштаб можна використати на плані місцевості?
— Як позначаються сторони горизонту на плані?
— Що можна зобразити на плані місцевості?
— Чи можна зобразити людей, будинки?
— Як слід учинити, коли потрібно зобразити велику територію?
— Прочитайте масштаб: 1 см — 50 м; 1 см — 50 км. Що означають ці записи?
— Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно
виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб.)
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 36–38).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 61)
2. Гра «Так чи ні?»
- Рослинний і тваринний світ Євразії різноманітний. Так чи ні?
- На півночі Євразії поширені білі ведмеді. Так чи ні?
- У лісах Євразії ростуть фікуси, пальми, хлібне дерево. Так чи ні?
- У Євразії не живуть крокодили і носороги. Так чи ні?
- У Євразії мешкають лисиця, заєць-русак, вовк, лось, дика свиня. Так
чи ні? - У Євразії немає хвойних лісів. Так чи ні?
- У Євразії є пустелі. Так чи ні?
- У Євразії живуть слони, тигри, антилопи, мавпи. Так чи ні?
- У Євразії росте дуб, бук, ясен, клен. Так чи ні?
- Презентація розповідей учнів про рослину або тварину Євразії
4. Тестування
1. Який материк розташований у північній та південній півкулях?
а) Північна Америка;
б) Африка;
в) Антарктида;
г) Австралія.
2. Який материк омивається всіма океанами?
а) Австралія;
б) Антарктида;
в) Південна Америка;
г) Африка;
д) Євразія;
е) Північна Америка.
5. Читання вірша
Материк цей цікавий, мов казка.
Є куточки — справжнісінький рай!
Любий друже, дізнайся, будь ласка,
Все про Африку, часу не гай!
Т. Рубан