ГоловнеПерерва

Лише 20% випускників педагогічних вишів працюють за спеціальністю

Лише близько 20% випускників педагогічних вишів в Україні, що навчалися на бюджеті, згодом обирають роботу за спеціальністю. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов розповів УНН, чому професія вчителя непопулярна серед української молоді.

“Знаю, що дуже малий відсоток здобувачів вищої освіти за спеціальністю «вчитель» згодом обирають саме цю професію, маю на увазі тих, хто навчається на бюджеті. Чому так відбувається? Я спілкуюсь з керівниками ЗВО (заклад вищої освіти, – ред.), запитую їх – відсоток студентів, що йдуть працювати за спеціальністю на сьогодні, на жаль, не більше 20%. Проблема дуже комплексна”, – розповів Горбачов.

Експерт зазначив, що розмір зарплати є одним з важливих критеріїв вибору майбутньої професії. Так, за його словами, молодий вчитель отримує близько 8000-9000 гривень, тоді як вчитель зі стажем, з категорією, з великим навантаженням може отримувати зараз до 20 000 гривень. Горбачов зауважив, що потрібно підвищувати заробітню плату молодим спеціалістам та усувати розрив між ними та вчителями зі стажем.

“Підвищення зарплат у секторі, а це сектор економіки дуже важливий, створює тиск на ринку праці. Люди бачать, що тут дійсно можна заробити на життя, і обирають цю професію. Ми отримуємо інший набір у закладах вищої освіти. Тут є ще один важливий момент – мабуть, треба зменшувати кількість набору, добирати студентів більш ретельно, вимагати від них реальних результатів навчання”, – наголошує експерт.

Він додає, що останні 15 років більшість абітурієнтів обирають педагогічні спеціальності тому, що не визначилися з майбутньою професією або “про всяк випадок”. Горбачов зауважує, це тому, що у суспільстві панує “дуже викривлене” враження про фах вчителя.

“Робота вчителя надскладна. Учитель кожного дня має справу з безліччю непередбачуваних змінних – у тебе в класі 30 дітей, ти на них дивишся, ти розумієш, що це діти, кожен з яких має своє ставлення, свій настрій, і ти маєш це відчувати, маєш їх організувати”, – пояснює експерт: “Тут треба бути дуже зваженим, стійким, спокійним”.

Читайте також: Нормативно-правові документи щодо організованого початку нового 2022/2023 навчального року

Back to top button