ГоловнеПерерва

Дослідження щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у 2023/2024 н.р.

Державна служба якості освіти України презентувала результати дослідження щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році.

Мова учнівства

Практично половина опитаних учнів та учениць вказали, що послуговуються українською мовою в усіх сферах життя. На 5% більше старшокласників оцінюють свій рівень володіння мовою як вільний.

Спостережено тенденцію до зменшення використання здобувачами освіти української мови як під час уроків, так і в перервах між ними. Одначе 15% учнів та учениць, які у повсякденному житті використовують переважно російську, все ж російськомовному співрозмовнику відповідатимуть українською. Імовірно, так діти демонструють свою національну ідентичність.

Серед учнівства спостерігається зменшення на 8% кількості респондентів, які під час уроків та перерв спілкуються між собою лише українською мовою, 41% респондентів — під час перерв, а половина — під час уроків.

Третина старшокласників зазначила, що під час перерв розмовляють як українською мовою, так і російською та переважно російською (минулоріч цей показник становив 21%). П’ята частина учнівства під час навчальних занять підтримують розмову між собою як українською, так і російською та переважно російською мовами.

Значними є відмінності у використанні учнівством української мови під час навчальних занять і перерв за регіонами проживання респондентів: на Заході — 74% дітей, на Сході — 17%.

Якщо у школі діти активніше використовують державну мову, то за її межами (у колі друзів та вдома) цей відсоток знижується: менше 40% учнів/учениць спілкуються суто українською, п’ята частина — як українською, так і російською мовами однаковою мірою.

Чинниками, що стримують використання державної мови в усіх сферах публічного життя, діти назвали звичку спілкуватися недержавною мовою (33%) та мову спілкування у сім’ї (20%).

На 18% збільшилася частка вчителів, які зауважили, що діти спілкуються лише державною мовою (43% цьогоріч проти 25% минулого року). На 9% збільшилася частка вчителів, які оцінили знання дітей на рівні вільного володіння українською мовою. Відсоток учителів, які вважають, що їхні учні та учениці мають недостатній рівень володіння українською мовою, становить 18% (минулоріч — 26%).

Найбільш негативний вплив на рівень послуговування українською мовою, на думку вчителів, спричиняють мова спілкування вдома (47%) та звичка (30%).

Зменшення використання української мови учнями/ученицями спостерігається і під час онлайн-спілкування. Частка старшокласників, які спілкуються українською мовою в інтернеті, зменшилася на 6% відносно минулого навчального року. Найбільше російською онлайн спілкуються на сході — 43% опитаних учнів/учениць. Так само зменшилася кількість старшокласників, які послуговуються тільки українськомовним контентом в інтернеті — з 43% до 32%. Подібна ситуація і в середовищі вчителів (77% проти 80% минулоріч).

Мова вчителів

Відповіді учнів та учениць засвідчили, що 78% вчителів спілкуються під час уроків тільки українською мовою (минулоріч — 82%), а 69% респондентів зазначили, що таке саме спілкування відбувається і під час перерви (74% у минулому навчальному році), 5% вказали, що вчителі на перервах спілкуються як українською, так і російською однаковою мірою.

За спостереженнями батьків, у 93% закладів загальної середньої освіти, де навчаються їхні діти, освітній процес відбувається суто українською мовою. Абсолютна більшість учителів під час освітнього процесу послуговуються лише державною мовою. 96% учителів проводять навчальні заняття українською мовою, 90% продовжують спілкуватися нею з учнями/ученицями і на перервах та з батьками. У спілкуванні з колегами 88% вчителів підтримують розмову лише українською мовою, а 9% — переважно українською.

Частка батьків, які зазначили, що вчителі надають навчальні матеріали та домашні завдання лише українською збільшилася на 3% (96% проти 93% минулоріч), проте у відповідях самих учителів спостерігається зниження на 4% (93% проти 89% минулоріч).

Back to top button