ГоловнеУчительська

Чи обов’язково українським дітям йти до школи за кордоном?

Чи обов’язково українським дітям йти до школи за кордоном?

Не обов’язково. Навчатись можна і у школі України дистанційно, і піти до школи в країні, де перебуває ваша дитина. А можна і поєднувати навчання і там, і там. Як краще вчинити – вирішують батьки або законні представники дитини.

Варіант 1. Навчатись в українській школі онлайн, або ж на дистанційній, сімейній формі чи екстерном. Ключова перевага – ваша дитина залишається у “рідній” системі освіти, де їй все зрозуміло, можливо – навіть із учителями, які вчили її раніше.

Варіант 2. Піти до школи в країні/місті, де перебуває дитина. Доречно, якщо ви не знаєте, як довго дитині доведеться залишитись за кордоном. Перевагою є спілкування дитини з однолітками, що допоможе краще зрозуміти нову країну та швидше опанувати мову. Втім, дитині доведеться пройти непростий процес адаптації – нова мова, нові вчителі, нові однокласники тощо.

Варіант 3. Комбінувати навчання у школі за кордоном та в Україні. У такому випадку основний час для навчання дитина приділяє школі за кордоном, водночас виконує завдання в українській школі, навчаючись дистанційно або індивідуально (на екстернаті чи сімейній (домашній) формі). Втім, варто слідкувати за навантаженням на дитину, оскільки вчитись у двох школах одночасно буде непросто.

Також радимо дізнатись про українські школи у новій країні або місті. У багатьох містах Європи, Канади, США діють українські школи, де вчаться діти з української спільноти. Поцікавтесь, чи є така школа у місті, де перебуває ваша дитина. Цей варіант допоможе тримати баланс між соціалізацією дитини в новій спільноті та навчанням в українській системі освіти.

Після переїзду за кордон моя дитина навчається онлайн в українській школі. Цього достатньо?

Так, саме в такому форматі навчається сьогодні більшість учнів та учениць в Україні. Втім, варто також розглянути можливості, які надає навчання за кордоном. З-поміж них – соціалізація в новій спільноті та спілкування з однолітками, вивчення нового середовища та мови, психологічна підтримка дитини в разі необхідності, можливість повчитись в іншій системі освіти.

Чи можливо навчатись одночасно у школі за кордоном і в українській школі? Чи у такому разі можна буде отримати документи про освіту в обох школах?

Так навчатись можливо, можна поєднувати навчання у двох школах – в Україні (дистанційно, на екстернаті, або сімейній (домашній) формі) та за кордоном. Водночас варто слідкувати за навантаженням на дитину, яке через таке навчання зросте. Одним із варіантів такого поєднання може бути навчання у школі за кордоном та екстернат в українській школі.

Учні зможуть отримати свідоцтво про освіту в українській школі, в якій вони навчалися до війни. Якщо наприкінці навчального року така школа не функціонує через війну, а учень – за кордоном, видати свідоцтво та заповнити додатки до них може будь-яка школа, яку визначить орган управління у сфері освіти. Для цього батькам або опікунам слід звернутися до відповідного органу управління. Цю інформацію  може надати також класний керівник чи адміністрація закладу, де учень навчався до війни.

Якщо учень навчається у Міжнародній українській школі, вона і видаватиме документи про освіту.

Як отримати документ про освіту в школі за кордоном, у якій навчається ваша дитина, варто уточнити у самому закладі. Адже умови для цього можуть відрізнятись у різних країнах і навіть містах.

Чи можуть відрахувати дитину з української школи, якщо втрачено зв’язок зі своїми вчителями та закладом освіти?

Ні, не можуть. Жодного учня, незалежно від того, де він перебуває, чи має він можливість підтримувати зв’язок з своєю школою, чи ні, не виключать з української системи освіти. Відрахування можливе лише у разі, коли батьки звернуться до школи з відповідною заявою.

Як повернутись до української школи після того, як дитина певний час навчалась у школі за кордоном?

Після навчання у школі за кордоном важливо отримати у ній документи з інформацією про те, що дитина вивчала та як оцінили результати її навчання. Це дасть змогу перезарахувати частину оцінок зі спільних у програмах української та закордонної школи предметів, а також допоможе українським вчителям швидше інтегрувати дитину в освітній процес.

Міністерство освіти і науки України у своєму роз’ясненні повідомило, що усі учні будуть переведені до наступного класу, незалежно від форми підтримки зв’язку з українськими вчителями та школами та/або форм навчання.

Якщо ви не втрачали зв’язок із українською школою та не подавали заяву про відрахування, то для повернення до школи в Україні не потрібно вживати додаткових заходів.

Якщо вашу дитину відраховували з української школи, необхідно буде написати заяву на її зарахування до закладу освіти.

У разі, якщо в учня відсутні оцінки за попередній рік навчання, батьки можуть подати заяву для проходження ним оцінювання навчальних досягнень (екстерном). На основі цього оцінювання педагогічна рада ухвалить рішення про те, до якого класу зарахувати дитину для подальшого навчання. Форму подальшого здобуття освіти учні та/або їхні батьки обирають самостійно.

Чи може дитина залишитись на повторне навчання у тому самому класі, щоб надолужити відсутнє під час війни навчання?

Учнів 1 або 2 класів можна не переводити до наступного класу та залишити для повторного навчання у тому самому класі. Школа це робить на підставі письмового звернення одного з батьків чи інших законних представників. Так можна зробити лише один раз впродовж навчання у початковій школі.

Учнів 3-8 класів можна залишити на повторне навчання, якщо за результатами річного оцінювання вони показали початковий рівень (1-3 бали) в одному з таких предметів: українська мова, математика, алгебра або геометрія. У класах з навчанням мовами корінних народів і національних меншин цей перелік доповнюється мовою навчання. Рішення про повторне навчання ухвалює педагогічна рада школи за погодженням одного з батьків.

Читайте також: Нормативно-правові документи щодо організованого початку нового 2022/2023 навчального року

Back to top button