Батькам

Чому дітям важко переходити в іншу школу?

Чому дітям важко переходити в іншу школу?
Чому дітям важко переходити в іншу школу?
Ваша дитина змінила школу? Будьте готові до того, що у неї буде стрес.Але ви можете знизити травматичність цього процесу. А вибір тактики поведінки буде залежати від віку дитини або від причин, що спонукали змінити навчальний заклад.

Ви переїхали, змінили район, і ваша дитина змушена піти в іншу школу. Зараз, коли їй 7-10 років, адаптація буде проходити легко. У цьому віці діти ще не влаштовують «марш протестів», не «встають на диби», з ними можна домовитися.

Найголовніше – в перші дні адаптації активно підтримуйте дитину у всьому, навіть якщо вона не просить цього. Відзначайте всі його маленькі перемоги, розпитуйте про відносини з однокласниками , вчителями, про його враження про школу в цілому.

Не порівнюйте її з іншими дітьми з нового класу, не кажіть, що їй потрібно тягнутися до інших учнів.

Якщо помітили, що дитина стала замкнутою, на ваші запитання відмовчується або переводить тему, стала погано спати і їсти, – не залишайте ці ознаки без уваги. Це можуть бути сигнали найсильнішого стресу! Передивіться його режим дня – в перші 1,5-2 місяці після переходу в нову школу він повинен бути щадним. Поговоріть з класним керівником, познайомтеся з іншими батьками, регулярно відвідуйте батьківські збори. Корисно дізнатися уклад життя в новому закладі. Якщо виникне необхідність – сходіть з дитиною до шкільного психолога. Ваша присутність необхідна малюкові в якості підтримки і схвалення, а фахівець зможе сказати, який саме фактор турбує вашу дитину. І допоможе пропрацювати цю ситуацію.

Влаштуйте у вихідні дитячу вечірку, нехай дитя покличе старих знайомих і нових однокласників. Найлегше дітям подружитися під час ігор. Так що підготуйтеся, продумайте сценарій розваг. І в Інтернеті, і в книжкових магазинах є маса літератури, яка вам у цьому допоможе.

Непростий період для переведення в нову школу – початок перехідного віку у дитини. Самооцінка скаче, юнацький максималізм починає набирати обертів. А гормональні зміни, особливо у дівчаток, “диктують свої правила». Вираз «зовсім від рук відбився» – наглядно характеризує вік 11-13 років.

Якщо ваша дитина змінює школу на цьому етапі розвитку, будьте готові до різкого негативу, агресії, опозиційної тактики з її боку. 13-річний підліток зазвичай не бажає рахуватися ні з думкою дорослого, ні з чужими правилами. Тому знизьте рівень домагань – не тисніть на нього і не чекайте багато в цей період. Завищені вимоги тільки ускладнять адаптацію. Знайдіть фактор, який би став для дитини мотивуючим. Наприклад, «отримаєш дійсно хорошу освіту – дуже скоро станеш незалежним і самостійним». Це здорово підстьобує підлітків! Покажіть йому, що в переході до нової школи є багато плюсів. Тут він зможе змінити імідж, який у нього був у старому закладі. Пропащий хуліган може увійти в образ старанного учня. Ярлик двієчника і невдахи можна змінити на статус «прикольного хлопця». Якщо дитина хвилюється від того, що до нього будуть придивлятися перший час, – обов’язково проговоріть і цей момент. Поясніть, що це нормально. Можна навіть програти сценку представлення себе класу.

Тривожні сигнали – чистий щоденник, постійні односкладові відповіді «все нормально». Екстремальні випадки – сліди бійок з новими однокласниками і відверті протести проти нової школи. Якщо ви зіткнетеся з цим, зверніться до фахівця або знайдіть у вашому оточенні людини, до якого ваш отрок прислухається. У цьому віці дітям важливо авторитетну думку, але, на жаль, не завжди воно належить мамі.

У 15-16 років міняти школу складно – адже підлітку доведеться залишити друзів, напрацьований роками «імідж» і звичну обстановку. Говоріть з ним на рівних. По-товариському поясніть, чого ви від нього чекаєте, в чому готові підтримати і на що він може розраховувати, звертаючись до вас. Якщо необхідно – чесно розкажіть, чому довелося змінити місце проживання або школу. Не бійтеся, якщо навантаження у вашого тінейджера будуть великі: відволікатися на непотрібні справи і переживання, властиві цьому віку, не буде часу. Нехай ваш син або дочка ведуть активне позакласне життя – беруть участь у концертах, екскурсіях, походах. Подолати стрес допоможуть заняття спортом і, звичайно, ваша щоденна щира підтримка.

Back to top button