Здоров'яПсихологія

Фахівці з’ясували, чому люди не визнають свою провину

В історії відомо чимало випадків, коли люди перекладали відповідальність за власні дії на керівників, стверджуючи, що просто виконували наказ. Як виявилося, вони робили це не тільки для того, щоб уникнути покарання. Команда психологів з Брюссельського вільного університету та Університетського коледжу Лондона з’ясувала: якщо людині наказують щось зробити, вона дійсно відчуває себе менш відповідальною.

Дослідники вивчали відчуття контролю, тобто почуття, що дії людини призводять до певних подій у зовнішньому світі. У дослідженні учасники з власної ініціативи або за наказом наносили іншим добровольцям удари електричним струмом. Коли учасники вирішували самостійно, за удар їм обіцяли невелику винагороду.

Добровольці знали, наскільки болючі удари, так як вони мінялися місцями. З тим, хто завдавав удару чи ні, під час наступної сесії зверталися так само, як це робив він сам. Дослідження показало: коли учасникам наказували бити інших струмом, часовий інтервал між дією і наслідком в їх суб’єктивному сприйнятті істотно збільшувався. Це впливало на думку добровольців про ступінь відповідальності. Крім того, накази знижували активність нейронних мереж, що беруть участь в переробці інформації про наслідки дій.

Back to top button