ГоловнеОсвіта і IT

Унікальний науково-освітній портал «Тарас Шевченко» презентували у ВНЗ столиці

Президент Малої академії наук України Станіслав Довгий презентував унікальний науково-освітній портал «Тарас Шевченко», який розпочав роботу в день 200-річного ювілею Великого Кобзаря (kobzar.ua). Ініціатором створення порталу виступила Мала академія наук України; до роботи долучилися Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, Національний музей Тараса Шевченка, Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова, Інститут телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України, Інститут кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут». Протягом семи місяців понад тисяча спеціалістів збирали і опрацьовували матеріали з різних джерел. До створення порталу долучилися науковці, юристи, програмісти, музейні працівники, дизайнери, школярі.

На сайті представлено більше 20 тис. відцифрованих оригінальних сторінок рукописів Тараса Шевченка, архівні документи, що стосуються життя і творчості поета, спеціально розроблено 24 3D-тури музеями та визначними місцями, пов’язаними з особою Кобзаря, художні, документальні фільми, теле- і радіопередачі, пісні на вірші Тараса Шевченка.

Усім охочим доступні для перегляду відцифровані 800 творів оригінальної малярської спадщини художника, 335 з яких детально описані. Учасникам презентації було наочно продемонстровано геніальність Шевченка-художника: збільшення його робіт у десятки разів засвідчило, що твір не лише не втрачає своєї художньої вартості, а й стає ще кращим. Виявилося, що, за словами експертів, на одному квадратному сантиметрі картини художник зумів покласти кілька десятків мазків. Для того часу і його технічних засобів – це просто вражаюче.

Окрім того, на ресурсі розміщені матеріали, зібрані експертами МАН із 50 населених пунктів, 30 вулиць, 90 закладів та установ, які носять ім’я або мають стосунок до особистості Тараса Шевченка. Також на порталі можна знайти інформацію про 900 пам’ятників Тарасу Шевченку, встановлених на території України та понад 100 пам’ятників, вулиць і закладів, названих на честь Кобзаря за кордоном.

Сайт не лише об’єднує всю можливу інформацію про Великого Кобзаря, а й реалізовує ще низку сервісів, які дають змогу працювати з накопиченою базою даних, таких як мапа відображення місць і маршрутів, пов’язаних із життям, творчістю та ім’ям Тараса Шевченка, можливість читати рукописи «в оригіналі» і з транскриптом текстів, ТаймЛайн.

У розділі «Відеоматеріали» користувач може переглянути тематичне відео, починаючи з часів «німого кіно». Як приклад – фільм про відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку на початку ХХ століття в Москві. Також портал інтегрований із соціальними мережами, що дає відвідувачам можливість спілкуватися й обмінюватися думками безпосередньо на сайті.

Ресурс адаптований для людей із вадами зору. У майбутньому планується супроводжувати сайт основними мовами світу, наприклад англійською, французькою, італійською, польською, російською, німецькою, китайською, японською тощо.

З матеріалами нового ресурсу всі охочі, а таких виявилося чимало, мали змогу ознайомитися просто в залі – на спеціально встановлених інтерактивних моніторах.

Усі учасники урочистостей мали змогу переглянути картини Тараса Шевченка, виставку яких організувала Мала академія наук України спільно з дизайн-студією.

Участь у презентаціях, які відбулися в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» та в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова взяли генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, письменник, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитро Стус; академік НАН України, директор Інституту гідромеханіки НАНУ, заслужений діяч науки і техніки України Віктор Грінченко; заступник директора Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Сергій Гальченко та ін. Вів засідання перший проректор Київської політехніки, академік НАН України Юрій Якименко, а також відомі письменники Борис Олійник, Андрій Демиденко, діячі культури й мистецтва Тамара Гримальська-Стратієнко, Андрій Паламаренко, Герої України Анатолій Авдієвський, Мирослав Вантух, наукова еліта держави, професура і студентство. На урочисті збори завітали також Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні Ейнулла Ядулла оглу Мадатлі і секретар Посольства Руслан Гурбанов, директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Володимир Юшкевич, а також німецькі науковці.

Після презентації порталу Станіслав Довгий вручив найактивнішим учасникам його створення нагороди Малої академії наук – спеціальні медалі Тараса Шевченка, викарбувані до цього ювілею.

Back to top button