Конспекти уроків української літератури 9 класУсі уроки української мови та літературиФайли

Пісенна лірика Євгена Гребінки (9 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

Тема: Пісенна лірика Євгена Гребінки

Мета: ознайомити учнів з пісенною лірикою Євгена Гребінки; дати визначення романс, розкрити історію походження жанру; проаналізувати романси Євгена Гребінки «Українська мелодія», «Очі чорнії», розкрити їх мотиви, проблематику; сприяти осмисленню учнями місця творчої спадщини Євгена Гребінки в українській літературі; поглибити знання про романтизм як напрям; розвивати образне мислення, уміння помічати художні деталі, аналізувати та робити висновки, аргументувати власні міркування.

Хід уроку

 1. Організаційний етап
 1. Повідомлення теми та мети уроку

На минулому уроці ми з вами познайомились із життям та творчістю українського письменника Євгена  Гребінки. Ви вже знаєте, що цей митець був багатогранним, і за двадцять років творчої діяльності, з-під його пера вийшло чимало творів різних жанрів: це і балада «Човен», яку ми проаналізували, і роман «Чайковський», і байки, і нариси, й повісті. А ще він відомий як автор слів низки популярних пісень, які виконуються й нині. Саме з пісенною лірикою Євгена Павловича Гребінки ми познайомимося сьогодні.

 1. Актуалізація опорних знань
 • Пригадайте який напрям літератури був поширеним у 20-40 роках ХІХ століття?
 • Які ознаки романтизму?
 • Які літературні жанри з’явилися завдяки поширенню романтизму?
 • Що таке балада? Які її ознаки?
 • Які балади цього періоду вам відомі?
 • Що таке елегія?
 • Що таке медитація?
 • Як ви вважаєте, з чим пов’язана поява нових жанрів у цей період?
 • Що характерне для цих творів?
 • Як ви вважаєте, чому деякі з творів того часу були покладені на музику?
 1. Теорія літератури

Романтизм утвердив у літературі лірику особистої журби, розвинув нові поетичні жанри: літературну баладу, елегію, послання, посвяту, медитацію. Серед цих жанрів є й романс.

Романс (з ісп. romance, від латин, romanice — по-романськи) — невеликий за

обсягом вірш і музичний твір про кохання, призначений для сольного співу з

інструментальним акомпанементом.

У давні часи романсами називали пісні народною мовою в Іспанії на противагу пісням, складеним латиною. Ці пісні виконували мандрівні співаки-оповідачі під супровід гітари. Пізніше романси поширилися в інших країнах. Зібрання романсів

називають романсеро.

Український романс гідно представлений творами цього жанру, ви вже знайомі із деякими з них – творами Михайла Петренка  «Небо», «Соловейко» Віктора Забіли. Багато романсів є й у Євгена Гребінки, написаних як українською, так і російською мовами. І я пропоную вам познайомитись з ними.

 1. Робота над змістом твору Євгена Гребінки «Українська мелодія»

Щоб продемонструвати широкі можливості української мови, Євген Гребінка написав кілька віршів рідною мовою, передаючи найтонші, найніжніші порухи людської душі, сумні роздуми, настрої смутку, туги за щастям, нездійсненність мрій, один з яких — «Українська мелодія». Давайте прочитаємо та проаналізуємо цей твір.

5.1. Виразне читання твору учнями

5.2. Бесіда за питаннями

 • Як ви розумієте назву цього твору?
 • Які проблеми у ньому порушено?
 • Чи є вони актуальними у наш час?
 • У формі чого він побудований?
 • Які ще відомі вам пісні будувались у формі діалогу?
 • На що це вказує?
 • Якби вам довелось написати музику за словами твору, якою б вона була? Чому?
 • Чим дівчина мотивує власне ставлення до нелюба?
 • Чому вона обирає шлях вічного дівування, ніж шлюб з нелюбом?
 • Чим пояснити прагнення матері якомога швидше видати заміж дочку?
 • Чи можна її засуджувати за це?
 • Яким вбачає матір сирітське життя своєї дитини?
 • Чому дочка поступається своїм коханням і вирішує догодити матері?
 • Як це її характеризує молодицю?
 • Через що закінчення твору є трагічним?
 • Як мати сприйняла самогубство дочки?
 • Чи докоряла стара собі в душі за те, що чинила опір дитині у її коханні?
 • Як ви вважаєте, для чого Євген Гребінка написав цей твір?
 • До кого він звернений?

5.3. Літературний аналіз твору

Тема: розповідь про вболівання матері з приводу подальшого життя її дочки у шлюбі.

Ідея: возвеличення щирого почуття кохання, заради якого людина жертвує навіть власним життям.

Рід: лірика

Жанр: інтимна лірика, романс

Художні засоби:

Епітет: нещасная доля;

Порівняння: стогнати… як горлиця;

Метафори: в домовину лягати пора; стогнати під землею; щастя утрачу; із світа згубила.

 1. Робота над змістом твору «Очі чорнії»

6.1. Історія написання романсу

А твір Євгена Гребінки, про який ми поговоримо далі  –  «Очі чорнії». За своїм сценічним довголіттям і популярністю цей твір справедливо вважають патріархом романсового жанру. Для нього не існує державних кордонів: романс лунає зі сцен України, Росії, Польщі, Словаччини, Румунії, Італії, Іспанії, інших країн Західної Європи. А перетнувши Атлантику, набув попширення й на Американському континенті.

Що ж спонукало Євгена Павловича написати такий ліричний і водночас сповнений

смутку та гніву вірш, який згодом став відомим далеко за межами України романсом?  Для пошуку відповіді на це запитання скористаємося порадою французьких філософів: “chercher la femme” – шукайте жінку. Адже, як ви вже помітили, дуже часто в ліричних творах письменників-рамантиків присутній автобіографізм.

А історія ця була такою: у селі Рудці нині Пирятинського району поміщик Платон Закревський влаштував бал, на який запросив своїх однокласників із Ніжинської гімназії вищих наук. Серед них були поет Віктор Забіла, художник Яків де Бальмен, також були Євген Гребінка та Тарас Шевченко. Тоді 30-річний Євген Павлович закохався у 15-річну Марію  Ростенберг  – мама дівчинки померла давно, батько мав другу дружину та дев’ятеро дітей, тому Марія жила і виховувалася бабусею та її чоловіком, якого називала дідусем.

Оскільки кохання з першого погляду було традицією роду Гребінки, то Євген тут же попросив у Василя Ростенберга руки його онуки, але отримав відкоша. Ну, не зовсім відмову, а пропозицію зачекати рік. Прекрасноока Марія присяглася, що чекатиме. Їй, її очам Євген тоді склав вірш…

Яків де Бальмен, Тарас Шевченко та Євген Гребінка поверталися до Петербурга через Київ. Зупинилися на ніч у «Зеленому готелі», що належав Києво-Печерській лаврі, зайшли в ресторан, розмова не складалася, бо чорна кішка пробігла між друзями: Тарас не міг простити, що Євген посватався до родички ненависного йому пана Енгельгардта, ще й молодшої на 15 років. Гребінку ж обурювало, що Шевченко залицявся до Ганни Закревської.

От і почав Євген Гребінка наспівувати нещодавно написані «Очі чорнії» під музику вальсу німця Флоріана Германа, мелодію якої награвав на гітарі Яків де Бальмен. У Тараса тоді  навіть очі взялися росою від тієї пісні.

Так у Києві Євген Гребінка вперше виконав свій романс, а 17 січня 1843 року вірш «Черные очи», написаний, до речі, російською мовою, було опубліковано в «Літературній газеті».

А що ж було далі з коханням Гребінки? Повернувшись до Петербурга, листом від 7 жовтня 1843 року  Євген Гребінка звертається з проханням до свого друга, поміщика Пирятинського повіту, Лева Свічки: «Зроби ласку, брат Лев, дізнайся, так, знаєш, стороною (не мені тебе вчити), чи віддали б мені панночку з чудовими очима… Це було б прекрасно! А то, їй-богу, одружусь з кацапкою, тоді прощавай, Малоросія!» А 25 червня 1844 року в листі до Свічки читаємо: «… нарешті це здійснилося! Я домовився та заручений з Марією Василівною Ростенберг, 30 числа цього місяця ми вінчаємось та їдемо до Петербурга».

30 червня 1844 року Гребінка одружився з Марією, у шлюбі з якою у них народилася донька Надія.

Пропоную вам познайомитись зі змістом цього твору у перекладі з російської Юрія Тараненка.

6.2. Виразне читання твору учнями

Очі чорнії, аж палаючі,

Очі пристрасні та жадаючі!

Як люблю я вас! Як боюсь я вас!

Певно, стрів я вас у недобрий час.

Темний погляд ваш – як морська глибінь.

По душій моїй в нім жадоби тінь.

Бачу пломінь я переможний в нім:

Серце спалене у вогні страшнім.

Та жену журбу і печаль свою

На мою судьбу я не ремствую:

Найдорожче все, що Господь дав нам,

Я пожертвував огняним очам.

6.3. Бесіда за питаннями

 • Які враження справив на вас цей твір?
 • Чи відчували ви його мелодику, коли читали?
 • Як ви вважаєте, чому він завоював таку популярність, що вже майже 200 років виконується різними мовами світу?
 • Якими є його мотиви?
 • Чи можна назвати твір романтичним? Аргументуйте
 1. Підсумки уроку

Романтизм, як жоден інший літературний напрям, сприяв «пробудженню» молодих або відірваних від новішої європейської культури народів. Зокрема, визначну роль відіграв романтизм в пробудженні або відродженні слов’янських народів. Інтерес до народної поезії, до минулого, національно своєрідного, любов до некультивованої природи – це ті моменти, які мусили звернути увагу представників східноєвропейських народів на їх старовину, на їхню народну поезію та народний побут, на їх власні країни. Складніше стояло питання про мову. Перші українські романтики були втрачені для української літератури, ви й самі знаєте, що і Гулак-Артемовський, і тим паче Євген Гребінка, що більшу частину свідомого життя провів у Петербурзі, писали російською. Між ними – і такий геніальний письменник, як Микола Гоголь, з творчістю якого ми почнемо знайомитись на наступних уроках.

 1. Домашнє завдання

1) підготуватись до самостійної роботи за творами поетів-романтиків (М.Костомаров, В.Забіла, М.Петренко, П.Гулак-Артемовський, Є.Гребінка)

2) розпочати читання повісті М.Гоголя «Тарас Бульба» .

Завантажити: Пісенна лірика Євгена Гребінки (9 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 12.1 MB, Завантажень: 144)
Back to top button