Префікси, співзвучні з прийменниками (3 клас. Українська мова)
Тема: Префікси, співзвучні з прийменниками
Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину основи слова; вчити розрізняти співзвучні префікси і прийменники на слух і на письмі, правильно їх писати; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до тварин.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Каліграфічна хвилинка
Р р Рр Pa up бр рш
папір парасолька подруга
Робить, як мокре горить.
— Як ви розумієте цей вислів? Складіть із ним речення.
- Словникова робота
Гра «Збери склади»
ха че рем ця кри ни бі спа си рек ди тор
(Черемха, криниця, спасибі, директор)
- Перевірка домашнього завдання (с. 78, впр. 180)
— Прочитайте сполучення слів. Назвіть префікси. Прочитайте антоніми до підкреслених слів.
— Назвіть прийменники.
— Що таке префікс? Як він пишеться зі словами?
— Для чого служить префікс?
— Для чого у нашій мові існують прийменники?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти префікси і прийменники, а також правильно їх писати.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Вправляння в утворенні слів (с. 78, впр. 181)
— Утворіть нові слова за допомогою префіксів. Утворіть сполучення слів за допомогою прийменників. Запишіть.
— Поясніть, як пишуться зі словами префікси й прийменники. Підкресліть прийменники. Позначте префікси.
| Запам’ятайте! Префікс — це частина слова. Прийменники — це окремі слова. Вони пишуться окремо від інших слів: з мила, до класу, у сквері, на вулиці. Зверніть увагу! З мила — прийменник з, змила — префікс з-. їх потрібно розрізняти, щоб правильно написати. |
- Порівняння префіксів і прийменників
| Префікс | Прийменник |
| Частина слова. | Окреме слово. |
| Пишемо разом. | Пишемо окремо. |
| Служить для утворення нових слів. | Служить для зв’язку слів у реченні. |
| Не можна вставити слово між префіксом і коренем. | Можна вставити слово між прийменником і словом. |
- Фізкультхвилинка
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 79, впр. 182)
— Прочитайте текст. Про що ви дізналися? Перекажіть текст. Визначте його будову, тему.
— Спишіть текст. Прочитайте виділені слова. Позначте у них префікси, підкресліть прийменники в тексті.
- Творче списування (с. 79, впр. 183)
— Спишіть сполучення слів, розкриваючи дужки. Поясніть написання префіксів і прийменників.
- Гра «Розкрий дужки»
(На)малюю (на)папері.
(До)бігти (до)дерева.
(В)ходити (в)річку.
(Під)копати (під)кущем.
- Самостійна робота
1 варіант
Миколка (за)йшов (за)товаришем.
Хлопці (від)штовхнулися (від)берега.
2 варіант
Човен (на)скочив (на)мілину.
Рибаки вже далеко (від)пливли (від)берега.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що сподобалося на уроці?
— Що здалося складним?
— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Пригадайте, що називається префіксом?
— Як пишеться префікс зі словами?
— Як пишуться прийменники?
— Як перевірити, що це прийменник, а не префікс?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 79, впр. 184. Складіть і запишіть 4 речення зі сполученнями слів, поданими у вправі 183 (на вибір).