Усі уроки біології

Екскурсія екологічною стежиною

Автор:  Олена Вікторівна Онуфрійчук

Навчальний заклад: Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 38

Математику називають королевою наук, біологію – царицею життя, а екологію вважають королевою якості життя, адже вона на рівні свідомості стимулює еволюцію природничих наук і є індикатором нашого здоров’я та благополуччя. Стан екологічної свідомості та мислення, освіти, виховання, культури пересічних громадян нині визначається розвитком екології – комплексною сучасною наукою про всі види взаємодій у біосфері.

На даному етапі існування суспільства екологічні знання відіграють дедалі більше значення. Важливою формою роботи в екологічній освіті та вихованні є екологічна стежина, покликана навчати спілкуванню з природою, виховувати екологічну культуру, формувати екологічне мислення та свідомість.

Працюючи над Проектом озеленення та благоустрою території школи з 2009 року, ми почали формувати свою екологічну стежину.

Головне призначення екологічної стежини – створення умов для цілеспрямованого виховання екологічної культури школярів. Для досягнення цієї мети на маршруті виконується різнопланова робота: екскурсії, спостереження, досліди, озеленення, догляд за рослинами, агітаційна та пропагандистська діяльність.

На даний момент є 7 станцій протяжністю 700 метрів.

Запрошуємо вас на міні-екскурсію в екологічну стежину “Смарагди Садгори”.

1-ша станція “Дерева шкільного подвір‘я”

Територію нашої школи прикрашають 248 дерев віком від 37 до 70 років. Навпроти шкільних сходів красується велетень дуб-старожил, йому вже 70 років. Представник родини Букові з широкопірамідальною формою крони, родом з тропічних широт. Його висота 17 метрів, діаметр стовбура 90 сантиметрів.

Дещо молодші за дуба 4 гіркокаштани, розташовані окремою групою. Ці красені представляють родину Гіркокаштанових з розкидистою кулястою кроною висотою 10-12 метрів, в діаметрі стовбур сягає 66 сантиметрів. Особливо чарівні ці дерева в квітні-травні в період цвітіння. Саме для порятунку цих дерев ми у черговий раз беремо участь в акції “Врятуймо чернівецькі каштани!”

Найбільше на нашому подвір’ї дерев родини Горіхові – горіх волоський – 46 штук. Їх вік близько37 років, висота 12-15 метрів, діаметр стовбура 47-57 сантиметрів. Горіх родом з Балкан, добре адаптувався в Буковині. Густа розлога крона дає багато тіні й прохолоди в спеку. Крім того, біля горіхів не дошкуляють комахи. Справжніми улюбленцями шкільної дітвори горіхі стають в період плодоносіння. Плід-горіх не тільки надзвичайно смачний, але й корисний.

Неможливо обминути 59-річну липу серцелисту, що склала компанію гіркокаштанам та горіхам волоським. Представниця родини Липові, родом з Північної півкулі Євразії, з розлогою кулястою кроною, має декоративне та медоносне значення. Надзвичайно гарна в період цвітіння. Висота дерева до 14 метрів, діаметр стовбура 65 сантиметрів.

Липа серцелиста названа так тому, що листя її порівняно невелике за розміром, а за формою подібне на серце. Липа славиться своїми лікувальними властивостями. Липовий мед – незамінні ліки при хворобах серця, безсонні, застудних та багатьох інших захворюваннях.

Ростуть  у нашому дворі ще клени яснолисті та гостролисті, граби звичайні та ясені звичайні.

2-га станція “Березова алея”

Улюблене місце прогулянок садгірців – березова алея. Біло-корі красуні заввишки 12-15 метрів з ажурною кроною та пониклими гілками милують око. Світлолюбна, морозостійка рослина родини Березові поширена на всій території України. Крім естетичного значення є цінним будівельним матеріалом, використовується в меблевій промисловості, має лікувальні властивості. Листя берези активно виділяє леткі фітонциди, які запобігають багатьом захворюванням.

Березова алея зачаровує своєю красою в будь-яку пору року.

3-тю станцію “Хвойні”

складають 6 півстолітніх ялин європейських, що окремою групою розмістилися у шкільному саду. Пірамідальні вічнозелені красуні родини Соснові до 17 метрів заввишки, з діаметром стовбура до 40 сантиметрів гарні і взимку, і навесні, і влітку, й восени. Куточок відпочинку, створений поблизу, ніколи не пустує.

Територія шкільного двору минулого року гостинно прийняла ялівець звичайний, ялівець козачий з родини Кипарисових, що гармонійно вписалися в ландшафт рокаріїв.

4-та станція “Садова”

Її мешканці пригощають усіх бажаючих запашними яблуками та соковитими черешнями. 70 яблунь різних сортів та 2 черешні представляють родину Розоцвітих. Ці плодові дерева дуже старі, їх вік перевищує 30 років і цього року їм зроблена санітарна обрізка-чистка.

Яблука завжди були улюбленим фруктом багатьох народів світу, з ними пов’язані казки, легенди, притчі. Яблуко було мірою багатьох речей. Так, помідор називали в Середньовічній Європі “золотим яблуком”, а картоплю – “чортовим”.

5-та станція “Кімнатні рослини”

Уперше почали вирощувати кімнатні рослини в ХІІІ столітті. Узимку 1240 року в Кельн прибув голландський король Вільгельм, якому була влаштована урочиста зустріч у приміщенні, прикрашеному деревами та кущами, ніби влітку. З тих пір Європейські монархи змушували своїх садівників вирощувати рослини в кімнатах.

Доведено, що без рослин у людини спостерігаються неврози, втомлюваність, частішають стреси, посилюється зорова напруга. Рослини покращують мікроклімат у приміщеннях, виділяють леткі речовини – фітонциди, що згубно діють на хвороботворні організми, очищують повітря від багатьох шкідливих речовин ( таких як ксилол, толуол, формальдегід), збагачують повітря киснем.

Класи та коридори  нашої школи стали привітною оселею для хлорофітумів, плюща звичайного, китайської рози, сансев’єри, нефролепсиса, дифенбахій, алое, юкки, драцен. У нас ростуть лимонне дерево, фікуси, монстери.

На 6-ту станцію

“Квіткову фантазію” вас запрошують учні молодшої школи.

Екологічна стежина - Шкільне життя

7-ма станція “Козацький горб” –

традиційне місце проведення днів здоров’я всіх наших школярів і вчителів.

Завантажити: Екскурсія екологічною стежиною + Сертифікат (Розмір: 1.3 MB, Завантажень: 69)
Back to top button