Перерва

Освіта – це ключ до майбутнього України. Прийняття нової редакції закону “Про освіту” дає нам цей ключ, -Президент

Президент України Петро Порошенко вітає прийняття Верховною Радою законопроекту про освіту і зазначає, що така реформа дасть імпульс і для інших реформ у країні.

“Освіта – це ключ до майбутнього України. Прийняття нової редакції закону “Про освіту” дає нам цей ключ. (…) Нова українська школа відкриває свої двері для нового покоління українців – компетентних, патріотичних, відкритих до світу. Радий, що нам це вдалося”, – написав президент на сторінці у Facebook.

За його словами, реформа освіти – “це потужний поштовх і для інших реформ, які сьогодні здійснює Україна”.

П.Порошенко також подякував усім, хто працював над цим документом, зокрема в рамках Нацради реформ, і депутатам, які підтримали цю законодавчу ініціативу.

Верховна Рада у вівторок підтримала в цілому законопроект №3491-д, яким вводиться 12-річне навчання в школі з 2027 року, схвалила підвищення мінімальної заробітної плати вчителів до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних громадян поетапно до 2023 року.

Закон передбачає, що повна середня освіта триватиме 12 років і складатиметься з початкової освіти тривалістю чотири роки, базової середньої освіти тривалістю п’ять років, яку здобувають у гімназії, та профільної середньої освіти тривалістю три роки, яку здобувають у ліцеї або закладах професійної освіти. Навчання в школі діти можуть розпочинати в 6 або 7 років (окрім дітей з особливими освітніми потребами).

Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного оцінювання, для учнів молодшої школи здійснюється лише з метою моніторингу.

Профільна середня освіта (старші класи школи) може бути двох напрямів – загальноосвітнього та професійного. Загальноосвітній передбачає поглиблене вивчення деяких предметів з урахуванням потреб і здібностей учня. Професійна освіта передбачає більшу орієнтованість учня на потреби ринку праці з урахуванням його здібностей.

Навчання учнів за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочинається 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти – 1 вересня 2022 року і для профільної середньої освіти – 1 вересня 2027 року.

Закон визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і більше мовами – державною, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Особам, які належать до національних меншин, гарантується право навчання рідною мовою нарівні з українською мовою в окремих класах (групах) комунальних закладів дошкільної та початкової освіти.

Верховна Рада доручила Кабміну забезпечити з 2018 по 2023 роки поетапне збільшення мінімальної зарплати вчителя до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних (на сьогодні – 6 736 грн).

Ухвалений парламентом закон передбачає можливість організації державно-приватного партнерства у сфері освіти на підставі договорів і може передбачати спільне фінансування закладів освіти.

Крім того, передбачена добровільна сертифікація педагогів як зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагога. За результатами сертифікації педагогічному працівникові видається відповідний сертифікат на три роки. Ті, хто пройшли сертифікацію, отримуватимуть щомісячну доплату у розмірі 20% посадового окладу на термін дії сертифіката пропорційно педагогічному навантаженню.

Законопроект також пропонує забезпечити фінансування освіти з держбюджету, місцевих бюджетів і джерел, не заборонених законом, у розмірі 7% ВВП.

Back to top button