Знайдено найдавнішу нервову систему

Зображення: Gengo Tanaka, et al., Nature, 2013
Знахідка була виявлена на півдні Китаю у відкладеннях Кембрійського періоду. За оцінками вчених, її вік становить близько 520 мільйонів років. Тварина, що збереглося в камені, відноситься до нині вимерлої групі членистоногих Megacheira, родичами якої є павукоподібні, ракоскорпіони, мечохвости, морські павуки та інші представники підтипу хелицерових.
Палеонтологи розглянули внутрішню структуру знахідки за допомогою рентгенівської томографії, на основі якої була складена тривимірна комп’ютерна модель тварини. Крім того, вони вивчили розподіл елементів у скам’янілості за допомогою рентгенівської флюоресцентной спектроскопії.
В результаті, вчені отримали картину, на якій можна з рекордною точністю розглянути нервову систему тварини, в тому числі в області голови.
«Тепер ми знаємо, що [представники] Megacheira мали центральну нервову систему дуже схожу на ту, яка є у сучасних скорпіонів і мечохвостів. Це означає, що предки павуків та їх родичів жили в пізньому Кембрії паралельно з предками ракоподібних [тобто вже розділилися на дві групи] »- пояснив керівник дослідження, професор університету Арізони Ніколас Стаусфельд (Nicholas J. Strausfeld).
Метод, подібний до того, що використовувався в роботі, раніше допоміг палеонтологам розглянути на кам’яному відбитку зуби ящірки віком 50 мільйонів років. Крім того, цей метод використовується мистецтвознавцями для відновлення зображень, які знаходяться під пізнішим шаром масла.