ГоловнеОсвіта і право

Як працювати вчителям в окупації?

Матеріал підготовлено Освіторія Медіа.

Що робити вчителям в окупації?

Співпраця з окупаційною владою та викладання за російською програмою буде трактуватися як колабораціонізм (до 2 років позбавлення волі) або як державна зрада (до 15 років).

Але виняток становлять учителі, які в умовах окупації працюють за українськими програмами. Такі непоодинокі кейси є в Херсонській області. Тоді за вчителем зберігається і місце роботи, і заробітна плата, а також він не нестиме кримінальної відповідальності.

Якщо окупаційна влада змушує навчати за власною програмою?

Тоді вчитель може припинити трудові відносини і повідомити причину управлінню освіти. У цьому випадку за ним буде зберігатися його робоче місце і заробітна плата. Як він її зможе отримати — залежить від ситуації в регіоні. У держбюджеті кошти закладені, тому безпосередні виплати залежать від казначейства та бухгалтерії. Із цим питанням йому необхідно буде звернутися до бухгалтера та директора або ж до управління освіти в разі централізованої бухгалтерії. Тут багато залежить від людського фактора: якщо вони в евакуації або не мають можливості вийти на роботу, то затримок зарплати уникнути неможливо.

Також якщо такий вчитель згодом евакуювався, то заробітна плата за ним буде збережена. У директора відповідальність за співпрацю з окупаційною владою буде збільшена, але й учителі, що співпрацювали з росією, нестимуть повну відповідальність. Покарання ніхто не уникне.

Усі освітяни отримуватимуть заробітну плату

1 квітня 2022 року під головуванням заступниці міністра освіти і науки України Віри Рогової відбулася онлайн-нарада з керівниками управлінь освіти і науки обласних військових адміністрацій, на території яких ведуться активні бойові дії або деякі райони яких тимчасово захоплені російськими загарбниками.

«Наразі надважливим завданням є зберегти життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу, забезпечити державні гарантії для педагогічних працівників щодо збереження робочих місць та виплати заробітної плати», — зазначила Віра Рогова.

Усі освітяни отримуватимуть заробітну плату — відповідний наказ підписав міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Отже, органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади та установи освіти мають організувати оплату праці педагогів незалежно від того, де зараз мешкає вчитель — в Україні чи за кордоном. Це стосується і тих учителів, які не можуть зараз працювати внаслідок збройної агресії російської федерації.

Яку кримінальну відповідальність нестимуть колаборанти?

Незалежно від професії (включаючи освітян), якщо незаконні дії особи вчинені і підпадають під відповідну кваліфікацію, особа за такі дії нестиме відповідну кримінальну відповідальність.

Що таке державна зрада?

111 стаття Кримінального Кодексу України так кваліфікує державну зраду:

Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Державна зрада карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану, караються позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацію майна.

Звільняється від кримінальної відповідальності громадянин України, якщо він на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв’язок з ними та про отримане завдання.

Що таке колабораційна діяльність?

У тій самі статті йдеться і про колабораційну діяльність.

Це публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

Колабораційна діяльність карається позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

Якщо громадянин України провадить пропаганду в закладах освіти, незалежно від типів та форм власності, з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в закладах освіти, така колабораційна діяльність карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

Як і коли закінчити навчальний рік у 2021/2022 році?

1 квітня 2022 року міністр освіти і науки Сергій Шкарлет підписав наказ про затвердження Методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року, розроблених командою МОН разом з керівниками департаментів (управлінь) освіти і науки обласних військових адміністрацій.

У межах автономії закладам загальної середньої освіти рекомендовано:

  • самостійно визначити день завершення освітнього процесу у 2021/2022 навчальному році;
  • забезпечити виконання освітніх та навчальних програм, навчального плану через ущільнення навчального матеріалу, організацію самостійної навчальної діяльності учнів, додаткові консультації з використанням технологій дистанційного навчання.

Крім того, Сергій Шкарлет попросив керівників закладів та вчителів звернути особливу увагу на необхідність психологічної підтримки дітей. Для цього розроблено відповідні матеріали, а також працює Telegram-канал «Підтримай дитину», заснований педагогами та дитячими психологами, які продовжують створювати прості рекомендації, як підтримати дітей у складні часи, а також надають поради вчителям.

Щодо підсумкового оцінювання

Оцінювання, зокрема підсумкове, результатів навчання здобувачів освіти може здійснюватись у разі потреби з використанням технологій дистанційного навчання, а складання ДПА цього року скасовано.

Також в умовах воєнного стану особливо важливо забезпечити права учнів і дати їм можливість продовжувати здобувати освіту, зокрема в установленому порядку перевести їх на наступний рік навчання, видати свідоцтва досягнень або табелі навчальних досягнень, а також документи про здобуття освіти.

Як отримати документ про завершення навчального року?

Свідоцтво може видати школа за місцем постійного чи тимчасового проживання (зокрема й приватні заклади освіти) у випадку, якщо дитину зараховано до нової школи. Усі діти, які навчаються зараз не у своїх школах, а також перебувають за кордоном та продовжують навчатися в дистанційному форматі, отримають документ про завершення навчального року. Незалежно від форми навчання (онлайн, офлайн, змішане) результати будуть зараховані.

Back to top button