Батькам

Вузький коридор, залізні рукавиці: жорстке виховання

Модель виховання “вузький коридор” ставить завдання максимально жорстко регламентувати життя і поведінку дитини (вихованця), однозначним чином переводячи його точку А в точку Б.

Розумні, сильні і люблячі батьки (вихователі) можуть колись влаштовувати дітям (вихованцям) ситуацію жорстких приписів і щільного контролю: якщо це необхідно і в інтересах дитини. Як тимчасова виховний захід, це буває доречно, і влаштувати місяць “нічого окрім навчання” перед вступом дітей до вузу – дітям швидше допоже. Модель “Вузький коридор” в позитивному варіанті звучить як армійський стиль виховання, а з сильної дитини справедливі батьки за допомогою такої моделі можуть виховати воїна – суворого до себе і дисциплінованого. У такому стилі традиційно відбувається підготовка спецпідрозділів, де військових готують до граничних навантажень і готовність при необхідності віддати життя, не замислюючись.

Багато століття саме в такому стилі будувалася життя в монастирях, де жорстка дисципліна була не тільки життєвої основою виживання, але і частиною тілесного і духовного аскетизму.

В силу безлічі відтінків і різноманітності ситуацій результати виховної моделі “Вузький коридор” дуже неоднозначні. Буває, що саме в таких умовах виростають майбутні воїни: «Нас б’ють, а ми міцнішаємо. І все, що нас не ламає, робить нас міцнішими». На жаль, буває, що ця ж система людей ламає, і тоді виростає людина, яка всього боїться, істота бездіяльна. Від чого залежить той чи інший результат? У першу чергу, від компетентності вихователя. У руках звичайних батьків ця модель частіше виховує в дітях страх і бездіяльність, в руках майстра ця метода виковує в людині сильний характер. Іноді модель “Вузький коридор” міра вимушена: у деякому віці, з деякими важкими дітьми інша методу просто не пройде. Зокрема, діти люблять перевіряти дорослих на міцність, і якщо дорослий не може показати, що в цій ситуації старший він, командувати починають діти. У цих випадках дорослим потрібно проявити твердість і порядок відновити.

На жаль, модель “Вузький коридор” багатьом знайома у своїй самій негативній формі. Коли вузький коридор починає будуватися між покараннями, тим більше коли покарань все більше, а “Вузький коридор” перетворюється на казарму , а то і концтабір. Концтабір – НЕ душевне місце: дитина оточена безліччю заборон, йому не можна все. Не ходи, не кричи, не бігай, сиди, не чіпай, прибери руки, не шуми, помовч,”Що я сказала, поклади негайно!”

Спочатку дитину вчили ходити і говорити, потім вчать сидіти і мовчати, і взагалі “щоб я тебе не бачив і не чув!”, Типу – “зникни”.

За будь-які порушення негайно і невідворотно слідують покарання: колись позбавлення улюблених ігор, колись обзивання, крик, запотиличник і в кут. Для дитини залишений тільки вузький коридор, де відволікатися і помилятися не можна: крок вліво чи крок вправо – розстріл … Виховне завдання казарми і концтабори – не просто дисципліна, але беззаперечна покора.

Потрібно врахувати, що заборони можуть бути не явними, а прихованими, а покарання – через формування почуття провини, як у варіанті «Будь ласка, не сердь маму».

Не всі батьки влаштовують концтабір усвідомлено, багато самі не помічають, як це у них відбувається, і засмучуються, коли розуміють: “Так, моя основна роль – наглядач”. Для іншої частини батьків це усвідомлена ідеологія, вони переконані, що так виховувати дітей правильно і нормально: “Дітей потрібно бити, поки вони лежать поперек лавки”.

У сучасному світському суспільстві застосування подібної моделі може бути виправдане (не в плані запотиличників, а в плані гранично жорсткої дисципліни) при корекційній роботі з правопорушниками, які розуміють тільки мову сили, і наркоманами.

Іноді наркоманів доводиться приковувати до залізного ліжка і позбавляють їжі на кілька днів , тільки в такому режимі вони витримують ломку.

Так чи інакше, модель виховання “Вузький коридор” – спірна. У локальних, важких ситуаціях вона може бути єдино вірним рішенням, при цьому звичайним батькам з нормальними дітьми влаштовувати дітям “Вузький коридор” як спосіб життя – не рекомендується.

  
Back to top button