БатькамГоловне

Вторинні вигоди хвороби

Вторинні вигоди хвороби
Вторинні вигоди хвороби
Всі люди – і діти, і дорослі – час від часу хворіють: одні – рідше, інші – частіше. Вважається: цього ніхто не любить. Адже хвороба асоціюється з тривогою, сумом, страхом, стражданнями, гнівом … Це гіркі ліки і неприємні процедури, заборони та обмеження. І тим не менше в психології є таке поняття, як вторинна вигода хвороби. Неправильно було б думати, що людина спеціально захворює заради отримання якихось «бонусів» (хоча і це теж можливо). Мова скоріше за все йде про те, що вона свідомо чи несвідомо використовує ті переваги, які може дати хвороба (або погане самопочуття) в її конкретній ситуації.

Американський психіатр Д.Ліповскі, дослідник ставлення людей до хвороби, відзначав, що стан хвороби може, наприклад, допомогти пристосуватися до життя та дозволяє «жити, як заманеться».

На думку вченого, важливо усвідомити, як людина сприймає свою недугу, які «привілеї» від неї отримує і які проблеми захворювання допомагає їй «вирішити». Адже якщо хворіти з якихось причин буває вигідно або приємно, то людина може глибоко занурюватися у хворобу, замикатися в ній або навіть робити її сенсом свого існування.

Звичайно, є й інші форми реагування на хворобу. Вона може сприйматися як перешкода, яку необхідно подолати, як ворог, якого потрібно перемогти, як покарання за минулі гріхи … Ці варіанти досить різноманітні і залежать від багатьох факторів: характеру і ступеня психологічної зрілості особистості, тяжкості захворювання, віку, соціального та сімейного статусу,вироблених у процесі життя механізмів подолання важких ситуацій.

Вторинні вигоди хвороби

Які ж переваги можна отримати від хвороби?

Недуга може перетворити людину на дуже важливу персону. Хворий знаходиться в центрі уваги: всі залишають свої справи, підлаштовуються під нього, доглядають за ним і намагаються всіляко полегшити його стан. Він ніби знову перетворюється на маленьку дитину, якого всі люблять, жаліють і виконують його забаганки. Йому прощають капризи і звільняють від обов’язків. Для психологічно незрілих людей така ситуація може здатися дуже привабливою. Вони не квапляться одужувати і часто використовують свою хворобу для того, щоб і далі отримувати турботу і увагу. Напевно, це найпоширеніша вторинна вигода хвороби, яку усвідомлюють і якою хотіли б користуватися (хоча б деякий час) багато дорослих і дітей.

Хвороба може «допомогти» людині уникнути ситуацій, які знижують її самооцінку, і стати своєрідним «алібі». Наприклад, наявність недуги може стати виправданням: «Якби я добре себе почував, то неодмінно досяг би успіху в цій справі!». Так людина може зняти з себе відповідальність за невдачу і піти від ситуацій, що вимагають докладання зусиль або пов’язаних з прийняттям серйозних рішень.

Найчастіше у дітей бажання захворіти буває пов’язано з бажанням відпочити від школи, але в житті трапляються й інші ситуації.

Не у всіх людей організм реагує на переживання появою хворобливих симптомів, іноді для досягнення цієї мети доводиться вживати серйозні кроки. Найчастіше діти симулюють хворобу, часом,щоб уникнути неприємних ситуацій (звичайно пов’язаних з навчанням), вони готові завдати шкоди своєму здоров’ю.

У всі часи школярі обмінювалися між собою інформацією пр«перевірені» і «надійні» способи, що допомагають швидко захворіти або хоча б прикинутися хворим. Сьогодні діти використовують для цього не тільки особисте спілкування, але й Інтернет.

Що робити дорослим

Що ж робити дорослим, які виявили, що дитина використовує хворобу для отримання «вторинних вигод»?

У цьому випадку важливо зрозуміти, які психологічні труднощі відчуває дитина і які «переваги» вона хоче отримати від захворювання. Слід спробувати визначити ті потреби, які задовольняються за допомогою поганого самопочуття, і постаратися знайти альтернативний шлях вирішення проблеми. Крім того, важливо організувати життя дитини таким чином, щоб вона навчилась бачити вигоди не тільки від хвороби, але і від здоров’я. Адже цих вигод набагато більше!

Back to top button