Вища освітаГоловне

Вступ за квотами в 2016 році – механізм для пільгових категорій

Усі учасники вступної кампанії 2016 року проходитимуть конкурсний відбір, адже норми про позаконкурсний вступ та цільовий прийом – скасовано. Водночас є категорії громадян, що з об’єктивних причин потребують підтримки держави. Для них є свій конкурс на вступ  – за квотами.

Сьогодні реальний обсяг квот на вступ на місця держзамовлення кожен вищий навчальний заклад визначає самостійно,  МОН визначило лиш загальні “правила гри”. Так, усі вищі навчальні заклади, окрім  вишів, що розташовані на підконтрольній території Донецької та Луганської областей, або були евакуйовані з території проведення АТО, можуть установлювати квоти на вступ не більше 10 % від обсягу бюджетних місць у рамках однієї спеціальності, проте не менше одного місця.

Для ВНЗ, що розташовані на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, або були евакуйовані з території проведення АТО, обсяг квоти може бути більший – до 30 % у рамках однієї спеціальності, але не менше одного місця.

Окрім того, МОН обмежило перелік вступних випробувань для абітурієнтів, які  вступатимуть за квотами, а також виділило конкретні пільгові категорії.

Розраховувати на вступ за квотами на основі вcтупних іспитів,  базової загальної середньої освіти (БЗСО) та повної загальної середньої освіти (ПЗСО) можуть:

  • особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;
  • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
  • особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року;
  • особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, зокрема ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

На вступ за співбесідою мають право: 

  • учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які внаслідок катастрофи стали інвалідами,  хворі внаслідок неї на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічні навчальні заклади з відзнакою або тільки з відмінними оцінками;
  • особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11. 2013 року по 21.02. 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення по медичну допомогу в період з 21.11.2013 року по 30.04.2014 року;
  • громадяни, визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (військовослужбовці, резервісти, військовозобов’язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань та волонтери).

Особливі умови вступу також передбачені для абітурієнтів з Криму та Донбасу:

Абітурієнти з окупованого Криму, які вступають до українських ВНЗ, можуть не складати ЗНО. Вони мають можливість скласти вступні іспити до 12 уповноважених вищих навчальних закладів і претендують на місця за квотами.  Ці визначені ВНЗ також мають встановлений поріг квот 10 %, так діти з Криму, які складатимуть вступні іспити,  претендуватимуть на місця за квотами разом з іншими пільговиками.

Для абітурієнтів з Донбасу порядок дещо інший. Вони також мають право вступати за вступними випробуваннями, однак тільки до вишів, що розташовані на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, або були евакуйовані з території проведення АТО. Крім того, абітурієнти з Донбасу не претендують на місця за квотами, вони беруть участь у загальному конкурсі до цих вищих навчальних закладів.

При цьому на 30 % бюджетних місць за квотами, якщо ці вищі навчальні заклади вирішать встановити максимально дозволений державою рівень квот, можуть претендувати інші зазначені вище пільгові категорії громадян.

Back to top button