Здоров'я

Вітамін D покращує роботу м’язів

Вітамін D покращує роботу м'язів
Вітамін D покращує роботу м’язів
Нове дослідження, результати якого були представлені на щорічній конференції Товариства ендокринології у Великобританії, вперше показало зв’язок між вмістом вітаміну D в організмі і нервово-м’язовою ефективністю. Воно також пояснює фізичну слабкість пацієнтів з нестачею цього вітаміну в організмі.

Вітамін D – це гормон, який виробляється в шкірі з використанням енергії сонячного світла, і в меншій мірі надходить в організм з їжею. Недостача вітаміну D – одна з гострих проблем охорони здоров’я, оскільки кількість таких випадків зростає, а гормон необхідний для здоров’я кісток. Крім того, недостача вітаміну D в організмі характеризується м’язовою слабкістю. Вона може бути викликана порушенням роботи мітохондрій – «енергетичних станцій» клітин.

З глюкози і кисню ці органели синтезують багаті енергією молекули АТФ, які у великій кількості споживаються м’язовими клітинами. Крім цього, енергія АТФ при надлишку використовується для синтезу фосфокреатина, енергія якого потім назад використовується для синтезу АТФ. Після м’язового скорочення мітохондрії відновлюють фосфокреатинове енергетичне депо.

Вчені з Університету Ньюкасла досліджували швидкість відновлення фосфокреатина у пацієнтів з нестачею вітаміну D. Для визначення динаміки використовувалося неінвазивне магнітно-резонансне сканування. В експерименті брали участь 12 піддослідних зі значною нестачею гормону, які виконували фізичні вправи, що передбачають роботу литкового м’яза.

У результаті з’ясувалося, що швидкість відновлення фосфокреатина значно збільшилася після того, як піддослідні приймали добавки з вітаміном D протягом 10-12 тижнів. Час відновлення скоротився з 34,4 до 27,8 секунди. Всі пацієнти також повідомили про поліпшення самопочуття внаслідок зменшення втоми.

Таким чином, вперше було показано, що від рівня вмісту вітаміну D в організмі залежить нервово-м’язова ефективність, і що м’язовий аеробний метаболізм поліпшується при прийомі вітаміновмісних добавок. Основоположні механізми зв’язку вітаміну D з мітохондріями в людських клітинах будуть визначатися на наступних етапах дослідження.

Back to top button