Головне

Вчені виявили схожість у принципах розвитку Всесвіту, мозку та соцмереж

Вчені виявили схожість у принципах розвитку Всесвіту, мозку та соцмереж
Вчені виявили схожість у принципах розвитку Всесвіту, мозку та соцмереж
Американські вчені за допомогою складних комп’ютерних моделей виявили, що всі мережеві структури: головний мозок, соціальна мережа чи Всесвіт розвиваються за однаковими принципам.

Результати дослідження групи вчених із Каліфорнійського університету в Сан-Дієго показали, що мозок та інтернет мають багато спільного.

Керуючись теорією відносності Ейнштейна, яка пояснює, як матерія спотворює простір-час, вони вирішили змоделювати утворення найдавнішої мережевої структури у Всесвіті – самого Всесвіту.

Команда під керівництвом Дмитра Крюкова розбила модель раннього Всесвіту на найдрібніші частинки. Суперкомп’ютери пов’язали найдрібніші кванти простору-часу у єдину мережу, вузли якої перебували у причинно-наслідковому зв’язку один з одним.

У міру того як комп’ютерний Всесвіт розширювався у просторі-часі, зростала кількість зв’язків між частинками матерії в галактиках. Потім учені порівняли отриману картину зі схемами роботи соціальних мереж і росту окремих ділянок головного мозку.

Як з’ясувалося, принципи розвитку всіх цих утворень дивно схожі. Окремі елементи прагнуть у першу чергу зв’язатися не з безліччю собі подібних, а з великими вузлами, у яких уже є велика кількість зв’язків.

Крюков говорить, що така дивовижна подібність у дрібних та великих мережах будь-якого роду не може бути просто збігом. Імовірніше, що розвиток будь-яких мережевих структур регулюють якісь невідомі науці закони.

Зазначимо, що раніше швейцарські вчені розробили алгоритм, який дозволяє точно визначати джерело чуток у соціальній мережі. Метод може використовуватися для моніторингу епідемій, терористичних атак та опозиційної політичної активності.

Back to top button