ГоловнеЗдоров'я

Вчені: куріння марихуани в юнацькому віці знижує рівень IQ

У молодих людей, які роками курять марихуану, зростає ризик значного і незворотного зниження рівня IQ (коефіцієнт інтелекту), виявили науковці.

Дослідження, проведене у Новій Зеландії, охопило близько тисячі людей.

Міжнародна команда науковців з’ясувала, що рівень IQ у молоді, яка почала вживати марихуану до 18 років, тобто у віці, коли мозок все ще розвивається, знижений.

Британські експерти кажуть, що це дослідження, ймовірно, може пояснити, чому люди, які вживають наркотики, часто здаються недорозвиненими.

Дослідники понад 20 років стежили за життям групи людей із новозеландського міста Данідін.

Спочатку вчені оцінили розумовий розвиток учасників групи в дитячому віці, до того, як будь-хто з них почав вживати марихуану, а потім неодноразово з ними спілкувалися до досягнення ними 38 років.

До уваги взяли й інші фактори – такі, як залежність від алкоголю чи тютюнопаління, або вживання інших видів наркотиків, так само, як і кількість років, присвячених освіті.

Зрештою дослідники з’ясували, що ті, хто постійно курив марихуану – щонайменше чотири рази на тиждень рік-у-рік у підлітковому віці, після 20 років, і, у деяких випадках, після 30 років, – зазнали зниження інтелектуального рівня.

Чим більше люди курили, тим істотніше знизився їхній рівень IQ.

Найпомітнішими ці наслідки були у тих, хто почав курити марихуану в підлітковому віці. Водночас повна відмова або скорочення вживання марихуани відновлює знижений IQ не у повній мірі.

“Постійне куріння марихуани протягом понад 20-и років асоціюється з нейропсихологічними відхиленнями, завзяті курці продемонстрували сильніший спад”, – роблять висновок дослідники у статті, опублікованій американським журналом Клацнути
Proceedings of the National Academy of Sciences.

“У сукупності ці результати узгоджуються з припущенням, що вживання марихуани у підлітковому віці, коли мозок перебуває у важливій стадії розвитку, може мати нейротоксичний (отруйний для нервових клітин – ред.) вплив”.

Представник групи вчених, професор Террі Моффітт з Інституту психіатрії при Королівському коледжі в Лондоні, каже, що дослідження може суттєво вплинути на розуміння небезпек, пов’язаних із курінням марихуани.

“Ця робота вартувала неймовірних наукових зусиль. Ми стежили за майже тисячею учасників, ми перевірили їхні розумові здібності у дитячому віці, і ми перевірили їх знову через 25 років, коли деякі з них стали хронічними курцями,” – розповідає професор Террі.

За його словами, учасники були відвертими щодо своїх звичок, тому що довіряли наданим дослідниками гарантіям, і 96% учасників залишилися у дослідженні з 1972 року до сьогодні:

“Після такого особливого дослідження, я досить впевнений, що марихуана безпечна для мозку людини у віці після 18 років, однак становить ризик для тих, кому не виповнилось 18-и”.

Робін Мюррей, професор психологічних досліджень з Інституту психіатрії при Королівському коледжі в Лондоні, який не брав участі у дослідженні, каже, що здійснена його колегами робота вражає.

“Хоча не слід робити остаточні висновки після єдиного дослідження, я сприймаю його результати дуже серйозно”, – каже він.

“Є багато анекдотів у клінічних і освітянських колах про те, що курці марихуани менш успішні у навчанні, шлюбі та професії, – веде далі він. – Звичайно, частиною молодіжного фольклору є думки про те, що затяті курці марихуани поступово втрачають здібності і зрештою досягають набагато менше, ніж можна було б очікувати. Це дослідження дає пояснення, чому може бути саме так”.

“Я підозрюю, що висновки правильні. Якщо і коли їх підтвердить інше дослідження, слід розпочати просвітницьку кампанію, аби люди знали про ризики”, – додає професор Мюррей.

Професор Вал Карран з британської Асоціації психофармакології і Університетського коледжу Лондона, каже:

“Воно демонструє, що якщо ти запеклий курець травки, то чекай наслідків, і з цим, я думаю, погодяться більшість людей”.

На її думку, може бути й інше пояснення, таке, як депресія, яка може спричинити зниження IQ і підштовхнути до куріння марихуани.

Back to top button