Здоров'я

Варикоз

Варикоз
Варикоз
Довгий час вважалося, що варикоз частіше розвивається у людей, в силу своєї професії вимушених довго стояти або виконувати важку фізичну роботу. Зараз на перший план виходить інша причина – гіподинамія.

Сучасний городянин більшу частину часу проводить в положенні сидячи: в офісі за комп’ютером, вдома біля телевізора. А що збільшився темп життя змушує не ходити пішки, а їздити на машині, в метро або на автобусі. Але чим довше ми сидимо, тим гірше почувають себе наші вени. Поряд з остеохондрозом та ожирінням варикоз входить у трійку найбільш частих хвороб офісних працівників. Лікарі навіть застосовують спеціальний термін – «комп’ютерний варикоз».

Справа в тому, що венозна кров рухається наверх багато в чому завдяки роботі м’язів ніг. Скорочуючись під час ходьби, литкові м’язи здавлюють вени і прокачують кров до серця, виконуючи роль своєрідного насоса. Таким чином поліпшується венозний кровообіг. При сидячій роботі литкові м’язи практично не задіяні і «прокачування» крові не відбувається. А значить, ризик застою крові у венах і розвитку варикозної хвороби збільшується.

Всі ці процеси особливо посилюються в тих, хто любить сидіти нога на ногу. У такому положенні пережимається підколінна вена, що веде до порушення відтоку венозної крові по венах ніг. В результаті судинні стінки розширюються і втрачають еластичність. У жінок навантаження на вени підвищується ще й через те, що в багатьох фірмах згідно дрес-коду потрібно носити взуття на підборах. Тому офісні співробітники частіше скаржаться на такі симптоми, як набряки і втому ніг, особливо до вечора. Це перші сигнали венозних проблем.

На початковій стадії захворювання майже немає ніяких хворобливих симптомів. Найбільш ранні ознаки – тяжкість, втома і невеликі набряки ніг, особливо до вечора, що проходять після нічного сну. Надалі з’являються біль і нічні судоми.

Поступово вени на ногах деформуються сильніше, неприродно виступаючи під шкірою. «Варикозне» – це і означає «багатий потовщеннями», «вузлуватий». Якщо вчасно не розпочати лікування, можуть розвинутися такі ускладнення, як тромбоз, трофічна виразка і тромбофлебіт, які значно обтяжують перебіг захворювання та знижують якість життя.

Серед немедикаментозних способів профілактики варикозної хвороби ніг найбільш ефективними є заняття ритмічними видами спорту. Біг, плавання, ходьба допомагають тримати в тонусі не тільки м’язи, але й судини. А чим активніше працюють м’язи гомілки, тим простіше венах перекачувати кров. Ритмічні скорочення литкових м’язів сприяють поверненню венозної крові від нижніх кінцівок до серця. Найбільш корисне плавання. Організм знаходиться в природному розслабленому стані, а тиск прохолодної води ще й тонізує вени. Відвідування басейну – ефективний захід боротьби із застоєм крові.

При варикозній хворобі, навіть на самому ранньому її етапі, не рекомендуються види спорту з силовими навантаженнями. Не слід присідати з вагами, робити випади і використовувати тренажери з верхньою тягою. Взагалі піднімати можна не більше 5 кг. При розширенні вен можна також стрибати.

Важлива умова для зміцнення судинних стінок – збалансоване харчування. У меню обов’язково повинні бути різні фрукти і овочі: чорна смородина, чорноплідна горобина, цитрусові, баклажани, буряк та ін. Наприклад, цитрусові – це джерело вітаміну С (аскорбінової кислоти) і вітаміну Р (рутину), які, крім іншого, зміцнюють судинні стінки.

Максимально замініть у своєму раціоні тваринні жири на найрізноманітніші рослинні олії. Всі натуральні рослинні олії містять кислоти, поліпшуючи кровотік. Віддайте перевагу тушкованим, пареним або вареним стравам. Чудовий вибір – птах або риба, але не м’ясо. Слід відмовитися від копчених ковбаси і сиру. Прекрасно зміцнює судини і гречана каша.

Лікарі радять

1. Займайтеся офісним фітнесом.

Краще п’ятихвилинне навантаження раз на годину, ніж 60 хвилин фітнесу після безперервного 6-8-годинного сидіння. Експрес-гімнастика для ніг: перекочуйте ступню з носка на п’яту і назад, напружуйте і розслабляйте литкові м’язи. Забудьте про ліфт, підніматися по сходах дуже корисно.

2. Ноги нагору.

Після робочого дня добре прилягти або посидіти з піднятими ногами.

3. Не зловживайте сонцем

Надмірна інсоляція (вплив ультрафіолетових променів) знижує еластичність тканин і венозних стінок.

4. Будьте спокійні.

Для зміцнення стінок судин необхідно гранично знизити ризик виникнення стресу. Високий рівень холестерину в крові стає ще небезпечнішою в комбінації з основним гормоном стресу – адреналіном.

  
Back to top button