Головне

В Запоріжжі хочуть перенести дату заснування міста

Карта Олександрівська, початок XX століття
Карта Олександрівська, початок XX століття
Запорізька міська рада має намір змінити офіційну дату заснування міста з 1779 на 952 рік.

Про це йдеться в проекті рішення міськради “Про уточнення дати заснування Запоріжжя”.

Згідно з документом, міськрада має намір прийняти остаточний звіт робочої групи з уточнення дати заснування міста і змінити офіційну дату заснування.

Робоча група дійшла висновку, що роком заснування міста вважається 952 рік на підставі трактату візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного “Про управління імперією” як першої письмової згадки про існування городища на обох берегах Дніпра і острові Хортиця (розташований в центрі Запоріжжя).

У разі затвердження рішення, в 2014 році Запоріжжя святкуватиме своє 1062-річчя.

Як відомо, в 2012 році Запорізька міськрада прийняла до відома звіт робочої групи з уточнення дати заснування міста і доручила постійній комісії з гуманітарних питань підготувати рішення щодо уточнення дати заснування Запоріжжя з внесенням змін до програми проведення культурно-мистецьких заходів на 2012-2014 роки.

Зараз датою заснування міста вважається 1770 рік, коли розпочалося будівництво Олександрівської фортеці, від якої пішло перша назва міста – Олександрівськ. У 1775 році фортецю добудували – й імперська армія знищила останню Запорізьку Січ.
Олександрівська фортеця була споруджена на землях Війська Запорізького під час і після чергової війни (1768-1774) між Російською та Османською імперіями. Вона мала захищати південь України від нападів Кримського Юрту і турків. Гарнізон фортеці складали козаки. Розташовувалася вона на початку Дніпровської фортечної лінії від Дніпра до Азовського моря (нинішнього Бердянська).

Як відомо, в 1552 році український шляхтич із Великого князівства Литовського Дмитро “Байда” Вишневецький спорудив на острові Мала Хортиця замок.

В Українській СРР 1921 року місто було перейменоване на Запоріжжя. День міста в Запоріжжі відзначається в першу суботу жовтня.

Джерело: istpravda.com.ua

Back to top button