ГоловнеЗовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)

УЦОЯО VS ГПУ

11 вересня 2015 року Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генпрокуратури України поширило повідомлення про те, що заява директора Українського центру оцінювання якості освіти щодо неможливості проведення зовнішнього тестування у 2016 році у зв’язку з діями правоохоронних органів – свідома дезінформація.

Категорично відкидаємо такі звинувачення й вимушені заявити таке. Під час прес-конференції в інформаційному агентстві «Укрінформ», що відбулася 27 серпня 2015 року, директор Українського центру оцінювання якості освіти І. Лікарчук не робив заяви про те, що зовнішнє незалежне оцінювання у 2016 році провести неможливо через дії правоохоронних органів, про що свідчить відеозапис цієї прес-конференції, який є в широкому доступі в мережі Інтернет. Натомість І. Л. Лікарчук назвав п’ять факторів, які, на його думку, унеможливлюють проведення зовнішнього незалежного оцінювання в Україні у 2016 році. Серед них – вилучення в Івано-Франківському РЦОЯО серверного обладнання, на якому зберігалася й оброблялася інформація про результати зовнішнього оцінювання абітурієнтів усієї країни, а також зберігалися бази даних УЦОЯО, зокрема й Банк тестових завдань Українського центру.

Під час проведення слідчих дій в Івано-Франківському центрі оцінювання якості освіти вилучили сервер з програмним забезпеченням, сервер з СУБД MsSQL (середовище бази даних), системи зберігання даних, на яких розміщувалися ВСІ бази даних УЦОЯО (Р2000), та зберігалися резервні копії (DNS345). Факт вилучення серверів підтверджено протоколом обшуку, до якого додано перелік вилученого обладнання. Зважаючи на зазначене вище, починаючи з 21 липня 2015 року, працівники Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти не мають доступу до баз даних і програмного забезпечення УЦОЯО. Також під час проведення слідчих дій було вилучено персональні комп’ютери працівників УЦОЯО, що підтверджено відповідними протоколами. Тому вперше за останні 8 років не було підготовлено «Звіт про проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2015 році», заплановані аналітико-статистичні матеріали за результатами оцінювання. Також була серйозно ускладнена співпраця баз даних УЦОЯО з ЄДЕБО під час вступної кампанії 2015 року.

Не відповідає дійсності і поширена інформація про те, що під час проведення обшуків було залишено копії вилучених баз даних та програмного забезпечення. Особи, які проводили слідчі дії в Івано-Франківському центрі, провели копіювання лише ДЕЯКИХ файлів та ДЕЯКИХ баз даних. Ці копії дійсно залишені в Івано-Франківському РЦОЯО. Однак, за попередніми оцінками, це лише 10-15 % усієї інформації, що зберігалася на серверах, загальний обсяг якої майже 2000 ГБ.
На підставі зазначеного вище стверджуємо, що відновити роботу всіх сервісів УЦОЯО на даний час практично неможливо, оскільки аналогічних систем зберігання даних в УЦОЯО немає. Сервери до цього часу не повернуто, а відновлення структури прикладних програм, баз даних, системи зв’язку між ними без усіх компонентів системи неможливо, оскільки всі ці зв’язки є глибоко інтегрованими.

Також вважаємо, що заява про нібито встановлення фактів «систематичного внесення змін та знищення інформації службовими особами УЦОЯО» є неприйнятною взагалі. По-перше, проголошення заяви подібного змісту є порушенням принципу презумпції невинуватості. По-друге, до завершення відповідних експертиз такі заяви є передчасними.

На жаль, маємо констатувати, що всі п’ять факторів, які були названі Ігорем Лікарчуком під час прес-конференції 27 серпня, станом на 14 вересня 2015 року, не втратили свого руйнівного впливу на можливість успішного проведення ЗНО-2016, що викликає нашу велику стурбованість.

За інформацією УЦОЯО

Back to top button