ГоловнеЗовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)

Українцям все більше подобається ЗНО при вступі до вишів

Українцям все більше подобається ЗНО при вступі до вишів
Українцям все більше подобається ЗНО при вступі до вишів
За останні роки в Україні склалася стабільна громадська думка щодо підтримки зовнішнього незалежного оцінювання як вирішального критерію для вступу у вищі навчальні заклади. Більшість вважає, що повернення до іспитів призведе тільки до корупції.

Введена з 2008 року система вступу у вищі навчальні заклади за результатами зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) підтримується переважною більшістю населення України, причому ця підтримка з роками зростає (у березні 2011 року підтримували 46%, не підтримували 30%, а в жовтні 2012 року підтримували 49%, не підтримували 27%). Про це свідчать результати опитування фонду “Демократичні ініціативи”.

Як відзначають соціологи, населення високо оцінює можливості ЗНО: з тим, що воно ставить всіх у рівні умови згодні 54% (не згодні – 25%), а в “цільової” групи (ті респонденти, чиї діти, діти рідних і близьких або вони самі проходили зовнішнє незалежне оцінювання) – 66%.

Тільки 27% (а серед “цільової групи” – 24%) населення вважає більш об’єктивною колишню систему вступу до вишу за результатами іспитів, які проводили виші (у березні 2011 року таких було 29%, у вересні 2011 року – 26%).

При оцінці знань випускників шкіл, на думку респондентів, найбільше було корупції на вступних іспитів у виш, де поширеною назвали корупцію 72% населення (а в “цільової” групи – 75%), не поширеною – 11%.

Найменш поширеною, на думку населення, є корупція при ЗНО: 28% вважають, що вона там поширена, а 46% – що немає.

Серед тих, чиї діти, діти родичів і близьких друзів вони самі проходили ЗНО, 64,5% були задоволені тим, як воно проводилося (21,5% – ні).

Серед вступників до вишу, а також тих, чиї діти або діти близьких вступали у вузи, 50% відповіли, що вступили саме туди, куди хотіли (у березні 2011 року – 43%, у вересні 2011 року – 52%), ще 38% – не зовсім, куди хотіли, але вважають варіант непоганим.

Більшість населення налаштована проти пропозиції, щоб при вступі у виші до результатів ЗНО і балу атестата додавався вступний іспит, який будуть проводити виші: 45% (52% в “цільової” групи) вважають, що це призведе до корупції при вступі. Згодні на пропозицію про власні іспити вишів 27%.

Останнім часом у громадській думці істотно зросло розуміння суспільної важливості проблем вдосконалення якості вищої освіти. У жовтні 2012 року це питання відносили до завдань першорядної важливості 35%, в березні 2011 року – 32%.

У жовтні 2012 року 34% громадян вважали, що в слухачів підготовчих курсів при виші повинні бути певні переваги при вступі, а 43% – ні. У березні 2011 року з цим погоджувалися 37%, проти – 39%), у вересні 2011 за надання переваг висловилися 31% населення (проти – 44%).

Останнє опитування населення України було проведене фондом “Демократичні ініціативи”. Всього за загальнонаціональною квотною вибіркою з 6 по 24 жовтня 2012 року було опитано 2613 респондентів у всіх територіально-адміністративних одиницях України. Вибірка – квотна, репрезентативна за статтю, віком, освітою, типом населеного пункту і областями України. Похибка вибірки не перевищує 2,0%.

Джерело: dt.ua

Back to top button