Головне

Україна і Польща обмінялися 15 тисячами документів часів Другої світової війни

Між архівами Служби безпеки України та Польського Інституту національної пам’яті відбувся наймасовіший за 20-річну співпрацю обмін документами — близько 15 тисяч сторінок.

Зокрема українська сторона передала 6527 електронних копій документів про розстріли польських військовополонених у 1940 році в Старобільську, матеріали про провідних діячів ОУН та командирів УПА, а також документи про діяльність радянської диверсійної групи «Арсенал» проти Армії Крайової. Водночас польська сторона передала нам копію кримінальної справи керівника німецької окупаційної адміністрації в Україні райхскомісара Еріха Коха.

На фото — директор Галузевого державного архіву СБУ Ігор Кулик та директор Бюро надання доступу і архівації документів Інституту національної пам’яті Польщі Рафал Леськевич.
На фото — директор Галузевого державного архіву СБУ Ігор Кулик та директор Бюро надання доступу і архівації документів Інституту національної пам’яті Польщі Рафал Леськевич.
Обмін документами відбувся в рамках роботи українців та поляків з підготовки серії науково-документальних видань «Польща та Україна у 30-х – 40-х роках XX століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб». Нагадаємо на сьогодні в цій серії опубліковано 8 томів документів українською та польською мовами, а також дві книги англійською. Цього року з друку вийде 9-тий. Як розповів директор Архіву СБУ Ігор Кулик, нове видання буде присвячене боротьбі органів безпеки Польської Народної Республіки проти структур українського підпілля у 1944-1947 рр.

Нагадаємо, що минулого року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Сталий доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід’ємну ознаку демократії передбачає обов’язкову можливість дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії.

Для цього в Україні започатковується процес виведення історичних архівів з під-відання сучасних спецслужб. Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Back to top button