Головне

Угорщина: перший арешт у справі про придушення повстання 1956 року

Угорщина: перший арешт у справі про придушення повстання 1956 року
Угорщина: перший арешт у справі про придушення повстання 1956 року
Прокуратура Угорщини заарештувала 90-річного колишнього високопосадового функціонера Компартії, якого підозрюють у причетності до придушення антирадянських демонстрацій в Угорщині у 1956 році.

На думку прокурорів, Бела Біжку віддавав накази військовим стріляти у демонстрантів. Внаслідок розстрілу демонстрацій в Угорщині восени 1956 року загинули понад 50 людей.

Сам Бела Біжку заперечує всі звинувачення на свою адресу. Якщо його визнають винним, йому загрожує довічне ув’язнення.

Це вперше в Угорщині арештовують колишнього комуністичного лідера, причетного до придушення повстання у 1956 році, повідомляє ВВС

Повстання у жовтні 1956 року спалахнуло проти комуністичної диктатури в Угорщині, а також проти підпорядкування країни Радянському Союзу. Воно призвело до повалення комуністичної верхівки, але через три тижні було придушене вторгненням Радянського Союзу.

Пана Біжку підозрюють у скоєнні воєнних злочинів, оскільки саме він керував Військовою Радою, яка наказала стріляти в учасників протесту в Будапешті, а також у східному угорському місті Шальготар’ян у листопаді та грудні 1956 року.

Як заявили прокурори, у місті Шальготар’ян внаслідок придушення протестів загинули 46 людей.

Імре Надь, який фактично очолив антирадянське повстання, був страчений у 1958 році за державну зраду.

“Сьогодні … прокурори затримали підозрюваного Бела Біжку, одного з ключових організаторів та одного з тих, хто відповідальний за репресії, які відбувалися після революції та повстання 1956 року”, – заявив на прес-конференції у понеділок Тібор Іболья, виконувач обов’язків головного прокурора Будапешта.

Пан Біжку з’явився на публіці у 2010 році, коли був показаний документальний фільм про його участь у придушенні повстання.

В уряді Яноша Кадара, який був створений після повстання, пан Біжку очолив міністерство внутрішніх справ.

Як передає кореспондент ВВС, одне з найбільших питань – це те, чому угорській владі знадобилося так багато часу, щоби висунути ці звинувачення. Адже вже пройшли понад 20 років після падіння комунізму, а також понад 40 років відтоді, як Угорщина підписала Нью-Йоркську конвенцію про притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах.