Головне

У Єгипті виявили найдавніше з відомих зображень фараона

Американські дослідники виявили в Єгипті зображення фараона Нармера, яке датується пізнім додинастичним періодом – приблизно 3200-3100 роками до нашої ери.

Усього впізнано сім окремих малюнків, що зображують сцени полювання, війни та святкування фестивалю.

Як зазначається, ці малюнки насправді були знайдені ще у 1890 році знаменитим ученим Арчібальдом Сейсом, однак на межі століть ці сліди цієї знахідки загубилися.

У центрі сюжету найбільшого малюнка, ширина якого досягає трьох метрів, супроводжувана п’ятьма кораблями людина, яка тримає в руках скіпетр і носить на голові білу корону (хеджет) – символ влади Верхнього Єгипту. Перед цією людиною розташовуються собака і двоє слуг, а за ним іде ще один слуга з віялом. Численні ознаки особливо сокіл та бичачі роги свідчать про те, що центральний персонаж малюнка є фараоном.

Американські дослідники виявили в Єгипті зображення фараона Нармера
Американські дослідники виявили в Єгипті зображення фараона Нармера
За словами Марії Кармели Гатто з Єльського університету, імовірно на малюнку зображений фараон Нармер, який об’єднав Верхній та Нижній Єгипет. Але, у будь-якому випадку, цей малюнок є найдавнішим зображенням фараона з відомих.

“Існують більш давні зображення місцевих правителів, які стосуються першої половини четвертого тисячоліття до нашої ери. Однак дана знахідка, судячи з усього, містить зображення правителя усього Стародавнього Єгипту!” – уточнив професор Джон Дарнелл.

За словами дослідників, представлена сцена нагадує похід правителя з метою збору податків, що також характерно для додинастичного Єгипту.

Нагадаємо, що у жовтні минулого року неподалік від Каїра археологи знайшли гробницю єгипетської принцеси, датовану часами п’ятої династії. Як заявив міністр Єгипту у справах старовини Мохаммед Ібрагім, вік знахідки складає близько чотирьох з половиною тисячоліть.

Back to top button