Головне

У середньовічному манускрипті виявили послання

У середньовічному манускрипті виявили послання
У середньовічному манускрипті виявили послання
Марчело Монтемурро (Marcelo Montemurro), фізик-теоретик з Університету Манчестера, виявив у рукопису Войнича лінгвістичну структуру, яка, за словами вченого, не сумісна з гіпотезою містифікації і говорить про те, що в тексті є зашифроване послання. Дослідження опубліковано в журналі PLoS ONE.

Метод аналізу, проведеного Монтемурро, заснований на пошуку слів з найбільшою семантичною важливістю. У звичайному тексті такі слова групуються в особливі кластери з підвищеною частотою вживання. Існування таких кластерів пояснюється тим, що коли мова переходить з одного предмета обговорення на інший, найяскравіше змінюється частота саме найбільш важливих слів, в той час, як частота, наприклад, службових конструкцій, залишається приблизно постійною.

Монтемурро вдалося виявити в рукописі Войнича саме таку, властиву «природним» текстам кластеризацію і знайти найбільш важливі слова. На думку вченого, ці результати спростовують широко поширену думку про те, що текст рукопису не несе сенсу, а сам він є результатом містифікації.

Раніше з такою версією походження книги виступали багато скептиків, один з яких, співробітник Кільського державного університету, Гордон Рагг (Gordon Rugg) навіть розробив систему , за допомогою якої можна створювати тексти, подібні рукопису Войнича. На думку Монтемурро, така система, незважаючи на відтворення деяких статистичних особливостей тексту, не спроможна надавати йому виявлену семантичну структуру.

Рукопис Войнича, що представляє собою невелику пергаментний книгу з 240 сторінок, є одним з найзагадковіших зашифрованих манускриптів. Рукопис містить велику кількість кольорових ілюстрацій, на яких зображені рослини (жодна з них не упізнана), астрономічні або астрологічні схеми, малюнки аптекарських посудин. Згідно з даними радіовуглецевого аналізу, рукопис було створена між 1404 та 1438 роками. Вперше документ привернув увагу лінгвістів і криптологів завдяки бібліофілу Вілфріду Войничу, який придбав її у Римській Колегії в 1912 році.

Back to top button