Головне

Цінь Ши Хуан — перший китайський імператор

Цінь Ши Хуан зайняв царський трон, коли йому було лише 13 років. Через 26 років, коли царство Цінь під його правлінням підкорило інші дрібні держави на території Піднебесної, він став першим імператором Китаю. Він прославився будівництвом грандіозних споруд, таких як Велика китайська стіна, і тим, що створив найбільшу країну у світі. Погану ж славу отримав через жорстокість до своїх підданих.

Роки життя Цінь Ши Хуана — 259—210 р. до н.е. Народився він у Період між царської війни (770—222 до н.е.), коли Китай був роздроблений на дрібні держави. Сильніші з них поглинали слабких, і в підсумку на території Піднебесної почали правити близько семи царств. До кінця цієї доби історії царство Цінь стало одним з наймогутніших.

Цінь Ши Хуан — перший китайський імператор
Цінь Ши Хуан — перший китайський імператор
Об’єднавши Китай, Цінь Ши Хуан проголосив себе «першим імператором династії Цінь, яка буде існувати на віки віків». Так уперше в історії Піднебесної правитель оголосив себе імператором.

Щоб зміцнити владу в країні з такою величезною територією, Цинь Ши Хуан змінив державний лад, видавши низку указів. Він скасував усі феодальні привілеї і створив централізоване управління, яке перевищувало за повноваженнями будь-яку владу на місцях.

Упорядкував Цінь Ши Хуан і писемність. Уніфікація мови допомогла зберегти незмінність культури Китаю протягом воєн і всіляких потрясінь. Він також провів стандартизацію мір і ваги, створив єдину грошову систему, визначив, якими мають бути довжина «осі воза» і ширина доріг.

У той же час, Цінь Ши Хуан почав кілька великих будівництв, серед яких пишний імператорський палац і розгалужена транспортна мережа, яка простягнулася більш ніж на 6 тисяч кілометрів. А щоб захистити імперію від вторгнення північних кочівників, Цінь Ши Хуан розгорнув зведення Великої китайської стіни, визнаної однією з найпрекрасніших військових споруд за всю історію людства.

Першому імператору Китаю здалося, що таких архітектурних шедеврів недостатньо, щоб увічнити своє ім’я, і ​​він став марити пошуком шляхів до безсмертя. У пізні роки свого правління Цінь Ши Хуан відправив у плавання морські судна, щоб знайти еліксир безсмертя.

Проте імператор розумів, що жити вічно йому не під силу — смерть усіх порівняє. Ймовірно, з цієї причини, він і звелів побудувати для себе усипальницю незрівнянної пишності та краси, відому як «теракотова армія першого імператора Китаю». Навколо його гробниці вишикувалися близько дев’яти тисяч воїнів, виконаних у натуральну величину з обпаленої глини і розфарбованих — ціла бойова армія зі зброєю, колісницями і кіньми.

У той час імперія Цінь стала найбільшою країною світу. Вважається, що назва «Китай» англійською мовою (що звучить як China, Чайна, Чіна) походить від «Цінь» (точніше, вимовляється як Чін). Багато китайських істориків схвалюють Цінь Ши Хуана за створення настільки могутньої імперії.

Однак, незважаючи на перетворення, що зміцнили країну, Цінь Ши Хуан мав славу деспотичного тирана, що вводив безжалісні закони, які зробили життя його підданих важким і нещасним. Тому його ім’я стало в Китаї синонімом жорстокості. Він увів багато непосильних податків і обов’язкову трудову повинність. Під час династії Цінь населення становило близько десяти мільйонів чоловік, і два мільйони були змушені працювати на його грандіозних будівництвах.

Перший імператор Китаю розширив сферу покарання. За скоєння злочину, окрім самих винних, їхні родичі та сусіди несли так звану групову відповідальність. Під час його правління людей стали надмірно контролювати, придушували свободу думки. Цінь Ши Хуан наказав спалити дорогоцінні стародавні книги і вбити тисячі вчених, які засуджували його за нелюдські методи в управлінні державою.

Через кілька років після його смерті, через численні повстання, могутня династія Цінь зазнала краху. На думку китайських істориків, імперія проіснувала лише п’ятнадцять років (221—207 рр. до н.е.) саме через жорстокість Цінь Ши Хуана, а також важкий тягар податків.

Back to top button