Методика викладання історії та правознавстваУсі уроки історіїФайли

Методичні рекомендації щодо викладання історії, основ правознавства, громадянської освіти  у 2023/2024 навчальному році

Додаток 5

ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році

ГРОМАДЯНСЬКА ТА ІСТОРИЧНА ОСВІТНЯ ГАЛУЗЬ.

ОСВІТНЯ ГАЛУЗЬ СУСПІЛЬСТВОЗНАВСТВО.

З повномасштабним вторгненням російських військ в Україну 24 лютого 2022 року розпочався вирішальний етап російсько-української війни, а разом із тим новий етап глобальної історії, яка на наших очах разюче змінює Світ, Україну і кожного з нас. Героїчна боротьба проти російської агресії, захист українським народом ціною неймовірних зусиль і власних життів принципів демократії, свободи та справедливості перетворили Україну на один із провідних суб’єктів світової політики. Ця самовіддана боротьба по-новому віддзеркалила особливості та суперечності глобальних процесів та водночас посилила прийняття світовим співтовариством цивілізаційних цінностей.

Війна з Росією врешті чітко визначила геополітичну орієнтацію України, яка тривалий час знаходилася на роздоріжжі – між євро-атлантичним і євразійським (точніше, проросійським) шляхами розвитку. Наразі російський проєкт в Україні назавжди поховано, а країна впевнено прямує до Євросоюзу і НАТО. Війна також потужно вплинула на процеси, які відбуваються у самому суспільстві і передусім це стосується процесу увиразнення і консолідації української політичної нації. Хоча цей хід не припинявся впродовж усього періоду незалежності і навіть подекуди розвивався по висхідній, він значно прискорився та досяг свого апогею саме під час російсько-української війни.

Ніколи за весь 30-річний період розвитку в українському суспільстві не було такої єдності відносно питань, які традиційно були дискусійними: мова, історична пам’ять, церква та проєвропейська орієнтація. У суспільстві практично досягнуто консенсусу щодо радикальної відмови від комуністичної та імперської російської спадщини. Особливу роль в цих процесах відіграє вивчення в закладах загальної середньої освіти історії України, всесвітньої історії, громадянської освіти, основ правознавства та курсів морального спрямування.

Міністерством освіти і науки України затверджено «Типову освітню програму для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти» (наказ Міністерства освіти і науки України від 19.02.2021 р. № 235 , що поетапно впроваджується, починаючи з 2022/ 2023 навчального року.

Для реалізації громадянської та історичної освітньої галузі Державного стандарту базової середньої освіти (5 -6 клас) з переліку назв навчальних предметів та інтегрованих курсів, визначених Типовою освітньою програмою, різними авторськими колективами створено 12 модельних навчальних програм 2 для 5-6 класів, яким надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».

Модельні навчальні програми слугують основою для розроблення навчальних програм, навчальної та навчально-методичної літератури і уможливлюють реалізацію закладами освіти академічної свободи.

Продовження у файлі.

Back to top button