Тема: Знайомство з танцем (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
- навчальна: учити учнів розпізнавати життєвий зміст музики ти вміти на елементарному рівні висловлювати враження від музичних творів, передавати у виконанні настрій і характер музики; засвоїти поняття «гопак», «троїсті музики», «народні музичні інструменти», «скрипка» та «бандура»;
- розвивальна: розвивати відчуття пульсації; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву, емоційність учнів;
- виховна: виховувати інтерес і любов до музики, пісні, творчої праці, бажання вчитися музики.
Музичний матеріал: український народний танець «Гопак»; поспівка «Гоп, гоп, гу-ту- ту»; А. Філіпенко «Узяла лисичка скрипку»; Д. Кабалевський «Перший клас»; пісня- гра «Музична луна»; гра «Телевізор».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас».
Обладнання: комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід (український народний танець «Гопак»).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Як називають музику, яку співають?
♦ Які пісні ви знаєте?
♦ Як називають довгі та короткі звуки?
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Українська пісня — це душа народу. Але й у танцях українці завжди були та є завзятими. На святах або після того, як добре попрацювали, збиралася молодь, щоб відпочити. А кращий відпочинок — це добра пісня або добрий танок.
Які ж танці бувають?
Запрошую вас познайомитися з найулюбленішим українським танцем — гопаком.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Засвоєння нових знань
Учитель. З давніх-давен одним із найулюбленіших танців українців був гопак. Раніше він був лише чоловічим танцем, а сьогодні гопак танцюють і жінки. Він виник серед козаків, які боронили Україну від ворогів. У танці козаки змагалися у спритності, силі, супроводжуючи танець вигуками «гоп- гоп». Цей танок тому і називали гопаком.
Засвоєння понять
Гопак — це український народний танець.
Під час народних свят музиканти звеселяли слухачів веселими, запальними танцювальними мелодіями. Музиканти грали на народних інструментах — скрипці, цимбалах, бубоні, їх називали «троїсті музики».
На площах міст великих,
У мальовничих селах На святах різноликих,
На ярмарках веселих
Із сопілками Таланти, не базіки,
Народ свій звеселяли Троїсті музики.
Розглядання малюнків із зображенням музичних інструментів, пояснення способу гри на них (робота у зошитах, с. 10)
4.2. Слухання музики
Учитель. Послухайте музику у виконанні троїстих музик та приєднайтеся до них, граючи на уявних музичних інструментах.
Слухання музики, імітація гри на скрипці, бубоні
♦ Здогадайтеся, чому троїсті музики не могли грати на роялі?
♦ Як рухаються танцюристи, виконуючи цей танок? (Танцюють навприсядки, тупочуть чобітками.)
Повторне слухання з елементами танцювальних рухів: напівприсідання, тупотіння, «колупалочка»
4.3. Вокально-хорова робота Пісня-гра «Музична луна»
Розучування поспівки «Гоп, гоп, гу-ту-ту», підкреслення пульсу поспівки
Гоп, гоп, гу-ту-ту, вари кашку круту, підливай молочка, погодуй козачка.
(Виконую поспівку на звуках соль та мі, а потім діти повторюють з учителем).
(робота у зошитах, с. 10)
Розучування пісні «Узяла лисичка скрипку» А. Філіпенка
(робота за змістом пісні, розучування танцювальних рухів до пісні)
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні ми доторкнулися до витоків народної музики, дізналися про українські народні музичні інструменти.
♦ Про що нам розповіла музика нашого уроку?
♦ Який український народний танець вам відомий?
♦ Чому гопак має саме таку назву?
♦ Які українські народні інструменти ви запам’ятали?
Намалюйте свої враження від народної музики.
Учні виходять із класу під музичний супровід (український народний танець «Гопак»).