Тема: Знайомство з піснею (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
- навчальна: учити учнів співати природним звуком; засвоїти з ними поняття «пісня»;
- розвивальна: розвивати емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту музики П. Чайковського, народної пісні;
- виховна: виховувати емоційну чутливість, здатність до співпереживання, розуміння почуттів і думок, що виражені в музиці.
Музичний матеріал: П. Чайковський «Осіння пісня»; поспівка «Раз-два-три-чотири»; Д. Кабалевський «Перший клас»; українська народна пісня «Ой, є в лісі калина»; ігри «Телевізор», «Композитор».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет композитора П. Чайковського; репродукція картини «Золота осінь» І. Левітана; ілюстрації до музичних творів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас»; картки для гри «Телевізор».
Обладнання: комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Перший клас» Д. Кабалевського).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Які тривалості звуків вам відомі?
♦ Як позначають короткі та довгі звуки?
Гра «Телевізор»
Відтворити тривалість звуків за картками, що демонструє учитель.
Гра «Композитор»
Скласти пісеньку дощових краплинок та записати її ритм на дошці.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Коли я сьогодні йшов (ішла) до школи, то звернув (-ла) увагу на те, як попрацювала осінь-чародійка, якими різнокольоровими барвами торкнулася вона природи! Роздивлявся (-лася) я на осінню красу, і в моїй душі немовби пісня заспівала. Вам відомо, що таке пісня? На уроці сьогодні ми з нею познайомимося ближче.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Засвоєння нових знань
Учитель. Чи помітив хто-небудь із вас, як гарно навкруги? Погляньте у вікно!
♦ Яку картину намалювала чарівниця-осінь?
Так, уже не так тепло, як улітку, сонечко вже не таке яскраве, листочки пожовкли, дні стали коротшими. Ви, діти, дуже спостережливі. Як змінюється погода восени?
Так, вона буває різною. У теплі дні — прозоре повітря, чисте блакитне небо, але незабаром стане прохолодніше. Погляньте, яку осінь побачив і намалював чудовий художник Ісаак Ілліч Левітан! У своїй картині «Золота осінь» він передав поезію в’янення осінньої природи на порозі швидкої зими.
♦ Який період осені зобразив художник? (Жовтень)
♦ Який стан осінньої природи передав художник? (Спокій)
У цій картині Левітан із проникливою майстерністю втілив сумну і світлу прощальну красу осені. Небо затягнуло хмарною пеленою, вітер куйовдить верхівки беріз. Вони скидають своє вбрання на пожовклу траву. Птахи вже відлетіли у теплі краї, і тиша опустилася на ліс.
♦ Чи може музика намалювати подібну картину осені?
Гра «Композитор»
Учитель. Восени буває і сумно, і радісно. Сумно тому, що скінчилося літо і природа нібито завмирає, а радісно — тому, що зібрали добрий урожай і незабаром настане зима, а з нею Новий рік із веселими святами та подарунками.
♦ Якщо ви були б композитором, то яку музику осені ви написали б?
♦ Який настрій у нас викликає осінь?
Та не лише славна за твою ти вроду —
Урожай багатий ти несеш народу.
Пишна і дорідна, пахнеш ти медами,
Славиш край наш рідний зерном і плодами!
Восени люди відмічають свято урожаю. А жодне свято у нашій країні не обходиться без пісні.
♦ Які пісні про осінь вам відомі?
♦ Що таке пісня?
Засвоєння понять
Пісня — це музичний твір, який співають.
4.1. Слухання музики
Учитель. Композитор П. Чайковський свої враження від осінньої природи втілив у п’єсі «Осіння пісня». І хоча він жив дуже давно, але враження композитора від осінньої природи ми можемо відчути і зараз. Послухайте твір «Осіння пісня».
♦ Якою П. Чайковський побачив осінь?
Слухання п’єси «Осіння пісня» П. Чайковського.
♦ Які настрої осені ви відчули?
♦ Як композитор передає осінній настрій?
Так, ми відчули красу цієї пори, слухаючи музику: прозоре, блідо-блакитне повітря, різнокольорові листочки, що їх підхоплює та кружляє вітер, а потім плавно опускає на землю. Яка чудова музика!
І не кожній пісні потрібні слова — інколи пісня зрозуміла без слів.
4.2. Вокально-хорова робота
Розспівування «Раз-два-три-чотири» (робота у зошитах, с. 9)
Розучування пісні «Перший клас» Д. Кабалевського
(спів у діалозі з учителем)
Продовження розучування пісні «Ой, є в лісі калина»
(робота над виразністю виконання, виконання з танцювальними рухами)
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми ознайомилися з музикою, що має назву «пісня».
♦ Як називають твір, що співають?
♦ Які настрої осені ми відчули у творі П. Чайковського?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Перший клас» Д. Кабалевського).