Тема: Як звучать музичні інструменти? (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
♦ навчальна: учити учнів співати природним звуком; засвоїти з ними поняття «пауза»; ознайомити учнів з особливостями танцю «Козачок»;
♦ розвивальна: розвивати емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту музики;
♦ виховна: виховувати емоційну чутливість, здатність до співпереживання, розуміння почуттів і думок, що виражені в музиці
Музичний матеріал: український народний танець «Козачок»; А. Філіпенко «То сніжинки, мов пушинки», «Гарний танець гопачок»; поспівка «Ля-ля-ля»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза»
Наочні посібники: нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; ілюстрації із зображенням музичних інструментів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас»; вірш «Білесенькі сніжиночки» М. Вороного.
Обладнання: комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід (український народний танець «Козачок»).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Перевірка готовності класу до уроку Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Як називають людину, яка виконує музику?
♦ Яку музику називають вокальною?
♦ Яку музику називають інструментальною?
♦ Які музичні інструменти вам відомі?
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. У чудовій країні Музика є багато цікавих мешканців — музичних інструментів.
А чи хотілось би вам пограти на деяких? Але спочатку сьогодні ми поближ- че з ними познайомимося.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель. В усьому світі існує безліч музичних інструментів. Є інструменти, що можна зустріти у будь-якій країні (наприклад, фортепіано). А є інструменти, що називають народними, їх використовують лише музиканти певного народу.
Відгадайте загадки.
У лісі народилась,
У майстерні робилась,
А в руках заспівала. (Скрипка)
Це дерево не полінце,
Шість дірочок має,
Весело співає. (Сопілка)
♦ Як грає сопілка? (Вона звучить дзвінко, весело.)
Барабан йому за брата,
В танці любить він кружляти,
Відбиває ритм, дзвенить І красиво бубонить. (Бубон)
Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.
Україну прославляє,
Хоч не знає слів.
Тугу людям розганяє Багатострунний спів. (Бандура)
Учитель демонструє малюнок із зображенням інструмента.
4.1. Слухання музики
Слухання мелодії українського народного танцю «Козачок» у виконанні українських народних інструментів
♦ Який настрій має танець?
4.2. Вокально-хорова робота
Учитель. Сопілка може передавати різні настрої та почуття. Вона може запросити до танцю, а може співати ласкаво, ніжно, немов заколисуючи.
Повторення поспівки «Ля-ля-ля»,
виконання у характері колискової та у характері танцю
4.3. Засвоєння нових знань Засвоєння поняття «пауза»,
виконання ритмічної вправи до поспівки «Ля-ля-ля»
(робота у зошитах, с. 16)
4.4. Вокально-хорова робота
Учитель. Чи помітили ви дорогою до школи, що калюжі вкрилися кригою, а з неба зриваються маленькі сніжинки — замерзлі краплинки осіннього дощу?
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води;
Легенькі, як пушиночки,
Спустилися сюди.
Ми хмарою носилися Від подиху зими,
І весело крутилися Метелицею ми.
М. Вороний
Розучування пісні «То сніжинки, мов пушинки» А. Філіпенка, виконання з ритмічним супроводом на шумових інструментах (робота у зошитах, с. 16)
Музика у виконанні народних інструментів звучить весело, завзято, мовби запрошує до танцю. «Гарний танець гопачок» — це назва української пісні.
♦ На яких інструментах грають музики у цій пісні під час танцю?
Розучування пісні «Гірний танець гопачок» А. Філіпенка, робота над ритмічними особливостями (робота у зошитах, с. 16)
Продовження роботи над піснею «Запросини Діда Мороза» В. Верменича
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
♦ Про які музичні інструменти ви дізналися сьогодні на уроці?
♦ Чому деякі інструменти називають народними?
Учні виходять із класу під музичний супровід (український народний танець «Козачок»)
Завантажити: Тема: Як звучать музичні інструменти? (Музичне мистецтво. 1 клас) (Розмір: 13.0 KB, Завантажень: 443)