Тема: Як виникає вітер ? (2 клас. Природознавство)
Мета: пояснити учням, що холодне повітря стискається, тепле — розширюється, унаслідок чого утворюється рух повітря — вітер; дослідити властивості повітря; навчити оцінювати роль науки в пізнанні світу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Перевірка домашнього завдання
— Чи справджуються народні прикмети про погоду?
- Що вищі хмари, то краща погода.
- Збіглись хмарки докупки — на негоду — погану погоду.
- Зранку хмари у вигляді гір, увечері — дощ, як із відра.
— Доведіть, що хмари — це накопичувачі вологи.
Учні демонструють фотографії або малюнки неба з хмарами.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що холодне повітря стискається, тепле — розширюється, унаслідок чого утворюється рух повітря — вітер.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с. 28-29)
— Пригадайте, які властивості має повітря. Використовуючи допоміжні слова, складіть розповідь про властивості повітря: прозоре, не має запаху та смаку, безбарвне, займає увесь простір, має газоподібний стан.
Тлумачний словничок
Слово «газ» означає безформний стан на відміну від твердого стану речовин. Повітря та водяна пара знаходяться в газоподібному стані.
Робота в парі
— Запропонуйте, як довести, що навколо нас є повітря.
Дослідницька лабораторія
— Розгляньте малюнки на с. 28. Розкажіть, які властивості повітря продемонстровано.
— Розгляньте малюнок-схему. Розкажіть, як виникає вітер.
— Що називається вітром?
— Відгадайте загадки.
- Рукавом махнув — дерево зігнув.
- Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер)
— Їжачок Хитрячок запитує: «Як люди використовують силу вітру?». Розкажіть про це, використовуючи малюнки на с. 29.
— Зверніться у «Довідкове бюро Матінки Природи» на с. 125, щоб дізнатися, яку силу має вітер, змальований у вірші.
Якщо не можна вітер змалювати,
прозорий вітер на ясному тлі, —
змалюй дуби, могутні і крислаті,
які од вітру гнуться до землі. (Ліна Костенко)
- Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМ АТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Слухання й обговорення казок
ЛАСКАВИЙ ВІТЕР І ХОЛОДНИЙ ВІТРЮГАН
(Казка)
У темному лісі, в глибокому яру спали два вітри. Ласкавий Вітер — хлопець з синіми очима. А холодний Вітрюган — дід з колючою бородою.
Настала зима. Сонечко не могло піднятися високо над землею. Білі сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верховіття дерев. Прокинувся в глибокому яру холодний Вітрюган. Встав, вийшов з лісу. Застогнала хуртовина. Йде по землі холодний Вітрюган, замерзають річки, гуде хуртовина.
Та ось піднялося сонечко вище над землею. Заболіла спина у холодного Вітрюгана. Поплентав він у темний ліс, заліз у глибокий яр.
Прокинувся ласкавий Вітер, вийшов з лісу.
Засміялося сонечко, потекли струмки, зацвіли квіти, зашуміли трави. (В. Сухомлинський)
ПРО СОНЦЕ, МОРОЗ І ВІТЕР
(Українська народна казка)
Ішли сонце, мороз і вітер стовповою дорогою всі три і зустріли чоловіка. «Здрастуй!» — «Здрастуйте!» Привіталися і пішли,— ті собі, а той — собі. І пройшли вони з гони і роздумались тоді: на кого той чоловік казав «здрастуйте», чи на всіх, чи, може, одному?
Вернулися, нагоняють того чоловіка: «Обожди, чогось іспросимось». Той обождав. Підходять вони до нього: «Кому, чоловіче, ти казав “ здрастуйте” , чи одному, чи на усіх?» — « Н і, — каже,— одному я казав».— «Котрому ж ти казав?» — «Оцьому,— каже,— губатому я казав “ здрастуйте” ».
Обернулись і йдуть собі назад. І сонце каже: «Я його попечу!» А мороз каже: «Я його ізморожу!» А вітер каже: «Ти не спечеш, а ти не зморозиш, бо як ти будеш пекти, а я буду холодний вітер віять; а як ти, морозе, будеш морозить, то я притихну, і він не змерзне».
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке вітер?
— Який буває вітер?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Розкажіть, яку користь та яку шкоду приносить вітер людям.
Пригадайте, чи знаєте ви казки чи пісні про вітер.
Завантажити: Тема: Як виникає вітер ? (2 клас. Природознавство) (Розмір: 12.9 KB, Завантажень: 830)