Тема: Усна народна творчість. Дитячі ігри, забави. Потішки. Лічилки (3 клас. Літературне читання)
Мета: дати поняття про твори, які складаються заради розваг дітей для створення бадьорого настрою; познайомити учнів із дитячим ігровим фольклором; формувати навички орфоепічного мовлення та швидкого читання; розвивати зв’язне мовлення учнів; навчити користуватися ігровим фольклором; виховувати любов до спадщини українського народу.
Обладнання: іграшка-лялька, запис тексту колисанки на кодокарті (дошці), презентація.
Усі уроки літературного читання на сайті «Шкільне життя»
Хід уроку
І.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Опитування вивчених напам’ять колискових пісень.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
— Прочитайте з потрібною швидкістю колисанку, правильно вимовляючи слова (запис на дошці).
Баю-баю-баю!
Дровець нарубаю
І в печі натоплю.
Буде тепло в хаті,
Буде дитя спати.
А-а-а! А-а-а!
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Поміркуйте над таким запитанням: чи можна за допомогою народних творів забавлятися, гратися? (Відповіді учнів.)
- Як це можна зробити? Чи знаєте ви такі твори?
- Сьогодні на уроці ми будемо шукати відповіді на ці запитання.
- ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Вступне слово вчителя.
Вам, мабуть, доводилося спостерігати, як хтось із дорослих — тато, мама чи хтось інший — беруть на руки малюка і, промовляючи невеличкі віршики – потішки та супроводжуючи їх відповідними рухами, забавляють дитину. Можливо, вам і самим це доводилося робити, коли ви гралися з молодшими братиками чи
сестричками. Розкажіть про це.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Аудіювання тексту «Потішки» (с. 7 підручника).
- Які твори називають потішками?
- Хто і з якою метою їх виконував?
- Читання текстів потішок учнями, пояснення, як можна з ними забавлятися.
- Розгорніть підручник на с. 7. Прочитайте спочатку мовчки, а потім уголос першу потішку. Які рухи, на ваш погляд, потрібно при цьому виконувати? (Якщо учні не знають, учитель розповідає сам або демонструє відповідні рухи з лялькою. Аналогічно проводиться робота з іншими потішками.)
- Які картини з життя народу відображені в потішках?
- Вибіркове читання.
Прочитати ті потішки, до яких є ілюстрації. Звернути увагу на вживання в них пестливих слів.
4.Підготовка до роботи з лічилками.
Пояснення вчителя з елементами бесіди.
За допомогою потішок забавляють зовсім маленьких дітей, а коли вони підростають, то граються самі.
— Які ігри ви знаєте?
— Із чого зазвичай ви починаєте грати в піжмурки чи інші колективні ігри?
Ну, звичайно ж, із лічилок, оскільки треба справедливо і без образ визначити, хто буде жмуритися чи водити гру. Саме тут на допомогу приходять лічилки.
— Які українські лічилки ви знаєте?
Сьогодні ми вивчимо ще кілька з них.
5.Аудіювання тексту «Лічилки» (с. 9 підручника).
- Для чого використовували лічилки?
- Як ними користуватися?
- Читання учнями лічилок мовчки і вголос.
Учитель повинен звернути увагу на правильну вимову слів: жмури[ц́ :а], голу[б]ко, припаде[ц́:а].
- Робота з ілюстрацією (с. 9 підручника).
- Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?
- Знайдіть і прочитайте ту лічилку, яку ілюструє цей малюнок.
8.Заучування однієї з лічилок напам’ять (за вибором учня).
- ПІДСУМОК УРОКУ
- Які народні твори вивчали?
- Які з них запам’ятали?
- Які потішки і лічилки знаєте? Чи вмієте їх виконувати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити 2—3 лічилки.