Тема: Свято осені (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
♦ навчальна: учити учнів розпізнавати життєвий зміст музики ти вміти на елементарному рівні висловлювати враження від музичних творів, передавати у виконанні настрій і характер музики; засвоїти з ними поняття «сопілка», «пастораль», «гучні й тихі звуки»;
♦ розвивальна: розвивати відчуття пульсації; поглиблювати знання учнів про поняття «високі й низькі, короткі й довгі звуки»; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву, емоційність учнів;
♦ виховна: виховувати інтерес і любов до музики, пісні, творчої праці, бажання вчитися музики.
Музичний матеріал: В. Косенко «Пасторальна»; поспівка «Раз-два-три-чотири»; українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»; 3. Левіна «Що нам осінь принесе?». Наочні посібники: нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; зображення музичних інструментів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас».
Обладнання: музичні інструменти; комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід (українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Які бувають за висотою звуки?
♦ Як позначаються довгі та короткі звуки?
♦ Які настрої ми можемо почути у музиці?
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель (декламує вірш)
Падає, падає листя.
Листя в саду мерехтить.
Жовте, яскраво-вогнисте Тихо за вітром летить.
♦ Про яку пору року йдеться у цьому віршику?
Правильно, про осінь.
♦ А чи помітили ви красу осені дорогою до школи? Чи прислухалися до її звуків?
♦ Якщо б ви були композиторами, яку б музику ви написали, щоб передати осінні настрої?
Сьогодні на уроці ми поміркуємо про те, якою може бути музика осені.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель. Як ви вважаєте, чи легко зрозуміти, про що розповідає музика? Одразу можна навіть заплутатися.
Для того щоб зрозуміти музику, потрібно навчитися слухати її та дотримувати певних правил: сидіти зручно, звикати слухати музику в тиші, слухати уважно та не відволікатися.
4.1. Засвоєння нових знань Засвоєння понять
♦ Які музичні інструменти вам відомі?
З-поміж багатьох інструментів є чудовий чарівний інструмент — сопілка.
Знайшли ми в полі гілочку —
Шукали цілий день.
Калинову сопілочку Зробили для пісень.
Цей інструмент схожий на пастушу дудочку.
Про її чарівний спів йдеться у багатьох українських казках і піснях, а нам сопілочка допоможе пригадати літо, те, як гостювали у селі у бабусь та дідусів або з батьками ходили у похід та милувалися чудовими сільськими краєвидами. Погляньте на малюнок. Що на ньому зображено? (Робота у зошитах, с. 7.)
Картини сільського життя із зображенням природи і пастушків — це пастораль.
4.2.Слухання музики
Учитель. Український композитор В. Косенко розповів зміст картини музичною мовою у п’єсі «Пасторальна». Вслухайтеся в цю музику, що нагадує звучання пастушої дудочки.
♦ Який настрій дарує вам ця музика?
Слухання п’єси «Пасторальна» В. Косенка
♦ Якими барвами можна передати цей настрій?
♦ Чому пастушок грає на сопілці, а не на якомусь іншому інструменті?
♦ Як звучала музика: тихо чи гучно?
Засвоєння понять «гучні та тихі музичні звуки»
4.3.Вокально-хорова робота
Учитель. Восени після збирання врожаю люди влаштовували свято, дякували силам природи — сонцю, землі, дощу — за гарний врожай. Який гарний урожай ми зібрали на городі! Тут і буряки, і огірочки, і диня — всього і не перелічиш. Але найголовніший на городі — це гарбуз! Про гарбуз та його родичів український народ склав пісню, яку ми зараз вивчимо.
Розучування пісні-гри «Ходить гарбуз по городу»
Продовження роботи над піснею «Що нам осінь принесе?» 3. Левіної з проплескуванням пульсу та ритму
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми зрозуміли, що музика може розповідати про все: про настрій, почуття — і навіть малювати картини природи особливою мовою — мовою музики.
♦ Який твір ми слухали сьогодні на уроці?
♦ Яку назву має пісня-гра про господаря огороду?
Учні виходять із класу під музичний супровід (українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»).